Maida Bilal iz Bosne i Hercegovine je dobitnica Goldman nagrade za zaštitu okoliša, zbog angažmana u radu sa grupom žena iz Kruščice koje su spriječile izdavanje dozvola za dvije brane na ovoj rijeci u decembru 2018. godine.
“Čestitam hrabrim ženama Kruščice i gospođi Bilal iz Bosne i Hercegovine (BiH) na osvajanju prestižne nagrade Goldman za zaštitu okoliša za neumornu borbu za spas njihove rijeke od malih hidroelektrana, suočene s oružanim policijskim napadom, zastrašivanjem i zakonskim prijetnjama. Ova velika pobjeda dolazi uslijed globalne aktivističke kampanje za zabranu novih malih hidroelektrana u BiH. Nažalost, ove pobjede nisu dovoljne da spase nekih 240 posljednjih rijeka koje slobodno teku u Europi od ulaska u betonske cijevi”, poručio je DiCaprio.
Leonardo DiCaprio je ponovo uputio podršku u zaštiti rijeka i pozvao Parlament FBiH, a posebno Dom naroda FBiH, na usvajanje Zakon o el. energiji što prije jer se njime zabranjuju buduće male hidrocentrale.
Iz Fondacije ACT upozorili su da, uprkos tome što je Vlade Federacije BiH uputila u hitnu proceduru Zakon o dopunama zakona o električnoj energiji, kojim bi se zabranilo izadavanje energetskih dozvola za izgradnju novih malih hidroelektrana, Predstavnički dom FBiH je odlučio da o ovome zakonu ne odlučuje u hitnoj proceduri već u redovnoj. Sada je ključno da rukovodstvo Doma naroda FBiH stavi ovaj Zakon na dnevni red za prvo čitanje, te da ga Parlament FBiH usvoji u redovnoj proceduri što prije!
„Nakon što su parlamentarci u Predstavničkom domu odbili da prijedlog ide po hitnom postupku, dakle bez javne rasprave i 'dva čitanja', primorani smo da sada posmatramo proceduru koja će trajati nekoliko mjeseci, a možda i godina. Za to vrijeme će ova priča ohrabriti ubrzavanje nekih netransparentnih dodjela koncesija (kao što je često slučaj) i zbog toga pozivamo cijelu zajednicu na stalnu budnost po ovom pitanju. Istovremeno, nakon što je procedura prebačena na redovnu, sada Vlada Federacije BiH poručuje da neće pokretati javnu raspravu dok se Zakon ne usvoji u nacrtu na oba doma. Sada čekamo Dom naroda FBiH da stavi na dnevni red nacrt. Do tada, naše rijeke su u opasnosti, a donosioci odluka nastavljaju prebacivati odgovornost s jednih na druge“, poručuju iz ACT-a.
Dodaju da oni u potpunosti razumiju sve procedure.
"Očekujemo da će svi ovom pitanju pristupimo maksimalno odgovorno i da donesemo propis koji će stvarno i realno ostati i trajati, te kojim će se okončati malverzacije sa malim hidroelektranama. Ne trebaju nam velika rješenja koja će trajati kratko, niti rješenja koja će doći kada sve bude prekasno. Ne dozvolite da se u igri oko prebacivanja odgovornosti zaboravi da u ovoj i narednoj godini mi odlučujemo o sudbini rijeka i zajednica koje žive na rijekama širom BiH. Ako ova prilika prođe, nećemo imati šansu za popravni. Dom naroda Parlamenta Federacije BiH je na potezu, predsjedavajući Tomislav Martinović je na potezu. Moramo završiti ovaj posao do kraja, Parlament FBiH mora Zakon usvojiti u oba doma što prije“, zaključuju iz ACT-a.
Aktivisti i aktivistice već preko deceniju skreću pažnju na štetnost malih hidrocentrala (MHE). Pod izgovorom o tranziciji ka obnovljivim izvorima energije, napravljen je okvir za bogaćenje lokalnih i internacionalnih tajkuna kroz gradnju MHE. MHE su energetski neefikasne i razarajuće po okoliš – u 2020. njih oko 108 je proizvelo svega 2,2% električne energije, iza sebe ostavljaju pustoš u vidu suhih riječnih korita, klizišta, sječe šuma i uništenih ekosistema; ne donose nikakvu korist za lokalnu zajednicu; ne kreiraju radna mjesta; finansiraju se kroz poticaje koje plaća siromašno stanovništvo u BiH – ukratko jedino se tako bogate već moćni i bogati pojedinci, na račun svih nas.