Ne volim srcedrapateljne tekstove. Mene zanima zašto nikad neće odgovarati oni koji su krali pijesak, oni koji su izdavali građevinske dozvole za gradnju kuća na klizištima, onaj tko je sebe i svoje “poticao” a sirotinju pokrao, oni koji trguju donacijama, oni koji pljačkaju kuće…U divljim zemljama ti se zločini proglašavaju veleizdajom a zločinci dobivaju metak u potiljak. BiH je civilizirana zemlja.
Trebalo je proći 20 godina, a te rijeke su se trebale izliti preko zidova, njiva i oranica, preko temelja raskošnih vila i ubogih potleušica, te mimo državnih, nacionalnih, vjerskih i razumnih granica, pa da ljudi napokon shvate da su na početku i na kraju svega samo neljudi ili ljudi.
Za nedavnog posjeta Kaliforniji, bio sam na večeri u kući jednog profesora, s prijateljem Slovencem, teškim pušačem. Kasno navečer, prijatelj je postao očajan i pristojno zamolio domaćine da zapali cigaretu na terasi.
Za “dobru organizovanost” Kriznog štaba u Kraljevu znao sam još od onih smehotresnih dana, kad mi je, u istom ovom selu, 3. novembra 2010, zemljotres nabio guzicu u frižider, oduvao dimnjak dva’es metara niz livadu, a sestri i zetu, te još desetinama komšija i meštana okolnih sela, kuće maltene do temelja sravnio. Velim, za “dobru organizovanost” sam znao, ali nisam znao za njihovu još bolju sakrivenost, valjda zbog tajnosti zadatka koji obavljaju...
Iako vlada mišljenje da čovjek može pobijediti prirodu, posljednje poplave govore suprotno. Dok su poplave prirodan fenomen u rijeka baš kao cirkulacija krvi u ljudi, štete od poplava su djelo čovjeka. Stoljeće tradicionalne obrane od poplava, deseci utrošenih milijardi na tehnički pristup, no poplave i dalje haraju, dokaz su neučinkovitosti, ali i nerazumijevanje složene hidrologije i dinamike rijeka.
Vodurina, jebena tekućina, uništila je sve što smo gradili proteklih dvadesetak godina. Izbrisala je granice, čak se i mržnja u kojoj smo se opušteno valjali utopila u njoj. Četnik pomaže ustaši, ustaša pomaže četniku… Đoković je na fejsu nacrtao Jugoslaviju, pozdravlja i svoje i nas… Klanje nas rastavi, davljenje nas sastavi. Mi smo Đokovićevi, Đoković je naš!