HomeKolumne

Kolumne

Nema nazad

Zamalo da mi, u poplavi zemaljskih vesti, promakne jedna vanzemaljska! A kakva bi to šteta bila! Dok mi ovde mislimo hoćemo li ili nećemo da izađemo na izbore, koliko će dinar da padne do sutra i koliko će još puta da poskupi benzin do kraja meseca, Feliks Baumgartner skače takoreći iz kosmosa pravo na Zemlju!

Razum i osjećaji

Pacijent se provlači između raznih medicinskih aparata i zakračunatih frižidera koji stavljaju dojam da su za otpad, samo što ih još nitko nije odvezao, do prostorijice u kojoj se ponovno prijavljuje sestri. U nekoj špajzici osvijetljenoj neonom sjedi mlada cura. Da, ima i kompjutor, ali nije sasvim jasno čemu služi..

Ozren Kebo:Opsjednutost poslije opsade

Naoružan slavnom prošlošću i suočen s mizernom sadašnjošću, taj grad nema valjane strategije za godine i decenije koje dolaze, pa bi ga – gluho i daleko bilo – iz ove letargije mogla trgnuti samo kakva nova, kvalitetna opsada. Ali ko to da izvede?

Sarajevo pobjeda i poraz

Bivše multietničko Sarajevo je vrlo brzo nakon rata svoju stvarnu, a pakosnici tvrde lažnu kosmopolitsku legitimaciju, bacilo u Miljacku i predalo se u ruke nacionalističke bošnjačke politike.

Autobus BG-SA, građa za pripovijetku

Često mi padne na pamet kad se vozim po Bosni: naš krvavi rat bio je rat za teritoriju na kojoj niko ne želi da živi, ako baš ne mora.
- OGLAS -

Slobodan Šnajder: Lomača za Snježanu Kordić

U Hrvatskoj se i danas progoni riječi, što će reći da taj državni projekt unutar kojega etnički čisti pojedinci komuniciraju očišćenim jezikom, množe se u čistim posteljama, u očišćenim selima i gradovima (samo te mine!), štuju Boga svi do jednoga, svi istoga i svi na isti način svoji predaka, još nije potpuno dovršen.

Istok Pavlović : Kako je internet izmjenio novinarstvo i gdje su nestali vicevi

Danas, „Fejsbuk” predstavlja verziju „novina” koja je ,,naštampana” za svaku osobu na svetu drugačije

Dežulović: 2025: Odiseja u Bosni i Hercegovini

"Pogledajte ovo čudo!", pružio im Mujo naočale, i kako ih je skinuo – vidio da su Fata i Suljo i dalje goli. Zbunio se malo Mujo, pa vratio naočale na nos – Fata i Suljo opet goli. Opet ih skinuo – Fata i Suljo svejedno goli."O majku vam jebem!", bijesno opsovao Mujo, pa bacio naočale. "Jeftino kinesko govno, već se pokvarilo!"

Ovo i ono Sarajevo

To što je prljavštine ostalo i dolje – pa bacalo ljude u Kazane, tuklo zatvorenike i oslobađalo granape mješovite robe od viskotarifne robe... – jeste strašno, ali nije nešto što se ne može saprati, ako već i nije. Sarajevo, ono bolje Sarajevo, se uostalom suočilo sa najgorim od sebe puno prije i puno više od onih što su ga osudili na smrt.

NAJNOVIJE