Gase se dvije institucije u Doboju!? Jedna je trebala pomoći razvoju grada, druga djeci!

Javni sektor u Doboju već godinama nosi teret političkih manipulacija, nesistematičnog trošenja javnih sredstava i dubokih finansijskih problema. Potvrđuje to i današnja tačka sjednice skupštine grada na kojoj će odbornici raspravljati o pokretanju stečajnih postupaka za Agenciju za razvoj malih i srednjih preduzeća i Fondaciju “Centar za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju”. Institucija koje su trebalo da služe građanima i podstiču razvoj, ali nisu.

Od osnivanja, pa tokom svog postojanja iste su bile instrumenti stranačkog zapošljavanja i političkih interesa,

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Portal Buka pokušao je kontaktirati Gradsku razvojnu agenciju Doboj putem broja telefona navedenog na njihovom sajtu, ali su dobili obavještenje da broj nije aktivan. Na broj Fondacije “Centar za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju” niko se nije javljao, čime ostaje nejasno stanje ove organizacije.

Naša redakcija kontaktirala je Slavišu Pavlovića, urednika portala Doboj Info, koji već godinama izvještava o stranačkom zapošljavanju, izvlačenju javnih sredstava, te stečajevima i sumnjivim privatizacijama. Pavlović je za Buka izjavio: “U Doboju je moguće apsolutno sve, a ova situacija samo potvrđuje ono na što godinama upozoravam – stranačko zapošljavanje i nesistematično trošenje javnih sredstava dovode do ovakvih stečajeva. Iako je Agencija imala zadatak da podstiče razvoj malih i srednjih preduzeća, njen doprinos lokalnoj ekonomiji ostao je nevidljiv, a finansijski izvještaji pokazuju da nisu realizovani nijedni značajni projekti koji bi podržali preduzetnike u Doboju”.

Finansijski kolaps: Dugovi i neostvarena misija

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Prema dostupnim podacima, Agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća u Doboju trenutno nema aktivnih bankovnih računa, a jedan od njih je blokiran. Finansijski kolaps je rezultat nagomilanih dugova za plate i doprinose zaposlenima, što je dovelo do gašenja poslovanja. Ukupan prihod Agencije, kaže nam Pavlović, u 2023. godini iznosio je samo 187.000 KM, što je bilo daleko od dovoljno za stabilno poslovanje.

Navodi i da su nekadašnji direktori Agencije, među kojima su Aleksandar Goganović (zamjenik ministra odbrane), Igor Đurić, Aleksa Mirčetić (predsednik mladih SNSD-a u Doboju), i posljednji v.d. direktor Dario Atijas, danas obavljaju visoke političke funkcije.

Komentar Miroslava Borojevića: Privatizacija kroz stečaj

Za Buka je izjavu dao i poslanik Liste za pravdu i red, Miroslav Borojević, koji je izrazio zabrinutost zbog smislene funkcije Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća: “Naravno da nije normalno da gradska razvojna agencija ode u stečaj. Ova Agencija raspolagala je budžetom od oko 900.000 KM, od kojih je čak 860.000-870.000 KM potrošeno na plate zaposlenih.”

Borojević je istakao da je ovo samo jedan deo šireg problema, jer postoji plan da se javna preduzeća dovedu do stečaja, kako bi se privatizovala ona koja ostvaruju profit. On spominje i privatizaciju preduzeća u Banjaluci, kao što je Toplana, kao primjer šireg trenda.

Gradska razvojna agencija Doboj samo je jedna u nizu firmi koje su propale. Slična sudbina zadesila je i druge projekte, poput Sportko-rekreativnog centra Preslica i Direkcije za izgradnju i razvoj grada (DIRG) – DIRG koja je bila apsolutni lider u dugovanjima, s dugom većim od 2,3 miliona KM, i takođe je otišla u stečaj.

Ovaj trenutni kolaps nije slučajnost, kažu naši sagovornici – to je prirodni rezultat godina lošeg upravljanja, gdje je politička elita koristila javne resurse za vlastite interese, dok su građani i preduzetnici ostali uskraćeni za potrebnu podršku. Dugovi, neplaćeni porezi i doprinosi, kao i neostvareni ciljevi, ne ugrožavaju samo finansijsku stabilnost grada, već direktno utiču na kvalitet života građana. Mnoge institucije su pred stečajem, a radnici mjesecima ne primaju plate. S obzirom na trenutnu situaciju, postavlja se pitanje: kako je moguće da politička elita, koja je stvorila ovu finansijsku i administrativnu katastrofu, i dalje ostaje na vlasti, dok grad stagnira?

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije