ZADUŽENJE BANJALUKE OD 18 MILIONA KM u SLUŽBENOM GLASNIKU: Kredit do 15 godina, kamata može biti i osam odsto

Grad Banjaluka zadužiće se za dodatnih 18,04 miliona KM radi finansiranja rekonstrukcije pješačkih zona i uređenja nekoliko važnih lokacija u centru grada.

Odluka o kreditnom zaduženju objavljena je u „Službenom glasniku Grada Banjaluka“, a predviđeno je da novac bude obezbijeđen kroz jedan ili više kreditnih sporazuma s komercijalnim bankama.

Kreditna sredstva biće iskorištena za rekonstrukciju pješačke zone od Kuće Milanovića do Narodnog pozorišta Republike Srpske, uključujući dio prema Ulici Sime Šolaje.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Novcem je planirana i rekonstrukcija centralne pješačke zone, koja obuhvata Gospodsku ulicu, dijelove ulica Kralja Alfonsa XIII, Ivana Frane Jukića i Srpske ulice.

Na spisku projekata nalaze se i uređenje prostora ispred Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske te rekonstrukcija i sanacija Parka „Petar Kočić“.

Grad se može zadužiti na period do 15 godina, uz grejs period do godinu dana. Kredit će biti vraćan u mjesečnim anuitetima.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Odlukom je utvrđeno da fiksna kamatna stopa može iznositi najviše osam odsto. Jednokratna naknada za obradu kreditnog zahtjeva može biti do 0,30 odsto vrijednosti kredita, dok je za prijevremenu otplatu predviđena naknada do 1,20 odsto iznosa koji se ranije vraća.

Kao osiguranje otplate Grad će izdati sopstvene mjenice s pripadajućim mjeničnim ovlaštenjem i bjanko-nalozima za prenos. Kredit će se otplaćivati iz gradskog budžeta i neće predstavljati obavezu Republike Srpske.

Prema podacima navedenim u odluci, redovni prihodi Banjaluke u 2025. godini iznosili su 192,3 miliona KM, dok ostatak dugoročnog duga, bez kreditnih sredstava koja su još u povlačenju, iznosi 103,24 miliona KM.

Kreditna sredstva u povlačenju, zajedno s pripadajućim kamatama, iznose dodatnih 11,09 miliona KM.

Godišnji anuitet po dugoročnom dugu koji podliježe zakonskom ograničenju u 2026. godini iznosi gotovo 21 milion KM, odnosno 10,92 odsto redovnih prihoda ostvarenih prethodne godine.

U junu 2026. godine Grad se već zadužio za deset miliona KM za izgradnju javne garaže i nabavku opreme. Kada se uračuna i taj kredit, godišnje obaveze po dugoročnom dugu rastu na 21,18 miliona KM, odnosno 11,02 odsto prihoda iz 2025. godine.

Prema projekcijama, nakon realizacije svih kredita u povlačenju, potencijalnih zaduženja i novog kredita od 18,04 miliona KM, najveći godišnji anuitet dospijevaće 2028. godine. Tada bi Grad za otplatu dugoročnog duga trebalo da izdvoji oko 27,17 miliona KM, što predstavlja 14,13 odsto redovnih prihoda ostvarenih 2025. godine.

U odluci je navedeno i da Grad Banjaluka nema dospjelih, a neizmirenih obaveza po osnovu poreza i doprinosa.

Saglasnost na predloženo zaduženje dalo je Ministarstvo finansija Republike Srpske 4. augusta 2026. godine, dok je gradonačelnik ovlašten da potpiše sve dokumente potrebne za njegovu realizaciju.

Podsjetimo, Odbornici Skupštine grada Banjaluka ( uključujući i većinu predvođenu SNSD-om) podržali su prošle sedmice na vanrednoj sjednici Odluku o kreditnom zaduženju.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije