Šef Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjen Bodiroga upozorio je na drastično povećanje cijena ulaznica i drugih usluga u Nacionalnom parku „Sutjeska“.
Prema cjenovniku koji je objavio Bodiroga, dnevna ulaznica poskupjela je sa 10 na 20 KM, dok je cijena sezonske ulaznice za jednu osobu povećana čak pet puta – sa 40 na 200 KM.
Još veće povećanje odnosi se na sezonsku porodičnu ulaznicu, koja je ranije koštala 50, a sada iznosi 300 KM.
Za ulazak u prašumu Perućicu potrebno je dodatno izdvojiti 70 KM, dok se posjeta spomeniku na Tjentištu, koja se ranije nije naplaćivala, sada plaća pet KM po osobi. Postavljanje šatora košta 30 KM dnevno.
Bodiroga je za ovakvu politiku cijena prozvao Vladu Republike Srpske i gradonačelnika Foče, ocijenivši da bi ona mogla dodatno odbiti turiste od posjete jednom od najznačajnijih nacionalnih parkova u zemlji.
On je predložio da porodice sa troje ili više djece budu oslobođene plaćanja sezonske porodične ulaznice.
„Grad Foča bi, kao dio pronatalitetne politike, mogao da pokloni godišnje ulaznice porodicama sa troje i više djece“, naveo je Bodiroga.
Postavio je i pitanje da li je planirana izgradnja benzinske pumpe preko puta spomenika na Tjentištu, u blizini restorana „Komlen“, tvrdeći da je riječ o prostoru koji se nalazi u prvom i drugom stepenu zaštite.
Bodiroga je podsjetio i da je Vlada Republike Srpske firmi „Agens“ iz Teslića odobrila pedesetogodišnji zakup svih ugostiteljskih objekata u Nacionalnom parku „Sutjeska“. Prema njegovim riječima, ta firma je krajem prošle godine imala dva zaposlena radnika.
Iz Nacionalnog parka „Sutjeska“ i Vlade Republike Srpske za sada nema odgovora na navode i pitanja koja je iznio Bodiroga.