Visoki zvaničnik NATO-a za Buku: Srbija je partner NATO-a, želimo produbiti taj odnos

NATO od BiH očekuje više ulaganja u reformu odbrane i veći budžet za odbranu.

Ne možemo dozvoliti da Balkan postane krizna tačna, ali to se vjerovatno neće dogoditi. Izjavio je ovo zamjenik pomoćnika generalnog sekretara NATO-a Kevin Hamilton u intervjuu za Buka magazin.

Hamilton je u Bosni i Hercegovini održao niz sastanaka, između ostalog i sa članom Predsjedništva BiH Željkom Komšićem. U razgovoru za Buku kaže kako NATO bezbjednosnu situaciju ocjenjuje stabilnom.

Komentarišući nedavni sastanak članova Predsjedništva BiH sa zamjenikom generalnog sekretara NATO-a Hamilton kaže da Sjevernoatlanski savez od BiH očekuje više ulaganja u reformu odbrane i budžet za odbranu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

BUKA: Gospodine Hamilton, kako NATO procjenjuje trenutnu sigurnosnu situaciju u Bosni i Hercegovini?

Mislim da, generalno govoreći, situaciju vidimo kao stabilnu i sigurnu, ali ovaj region, kao što znate, ima svoju istoriju i stvari se mogu promijeniti iznenada i veoma brzo. Zato uvijek pratimo situaciju, zato smo prisutni ovdje, zato smo svakodnevno angažovani sa institucijama Bosne i Hercegovine i sa tri zajednice koje imaju veliki interes za budućnost ove zemlje.

BUKA: Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine nedavno su održali sastanak sa zamjenikom generalnog sekretara NATO-a. O čemu se tačno razgovaralo, da li je Bosna i Hercegovina preuzela neke nove obaveze?

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ono što su članovi Predsjedništva čuli u Briselu jeste da NATO ostaje čvrsto posvećen podršci Bosni i Hercegovini. Nikada nećemo dozvoliti da se razvije sigurnosni vakuum u regionu i zato građani Bosne i Hercegovine uvijek mogu računati na podršku NATO-a.

Ali istovremeno, ono što očekujemo od naših partnera, uključujući i partnere u ovoj zemlji, jeste da vaše institucije i političko rukovodstvo ulažu u svoju budućnost. To znači ulaganje u otpornost ove zemlje, ulaganje u reformu odbrane, ulaganje u budžet za odbranu, kako bi ova zemlja mogla preuzeti veću odgovornost za sopstvene sigurnosne potrebe.

BUKA: Trenutno smo u situaciji u kojoj se i sam NATO suočava sa velikim izazovima. Kako bi aktuelni geopolitički odnosi mogli uticati na sigurnost u Bosni i da li bi eventualno slabljenje NATO-a moglo otvoriti prostor za širenje ruskog uticaja?

Svijet se nalazi u teškoj geopolitičkoj situaciji. Ulazimo u petu godinu ruskog agresorskog rata protiv Ukrajine.

Imamo nestabilnost na Bliskom istoku. Imamo ekonomske šokove koji utiču na cijelu globalnu zajednicu. I zbog svega toga, ne možemo sebi priuštiti da Zapadni Balkan postane krizna tačka.

I nemam utisak da će se to vjerovatno desiti, ali upravo zato ulažemo u naše partnerstvo sa Bosnom i Hercegovinom kako bismo bili sigurni da se to neće dogoditi i računamo na vlasti BiH da ulažu kako bi ovaj dio svijeta, ovaj dio Evrope, ostao stabilan i siguran.

BUKA: U kojoj mjeri evropske vojne snage u Bosni predstavljaju garanciju sigurnosti i kako bi jačanje evropske krajnje desnice moglo uticati na sigurnost zemlje?

Politički pokreti i politički trendovi dolaze i prolaze kroz istoriju i u različitim dijelovima svijeta  – liberalni, konzervativni, populistički, nacionalistički. U određenom smislu, kada je riječ o NATO-u, mi smo po tom pitanju apolitični.

Naš interes su stabilnost i sigurnost, bez obzira na aktuelne političke boje, bilo ovdje u BiH, u širem evropskom prostoru ili širom svijeta. Dakle, naš fokus, bez obzira na to šta bilo koja vlast u datom trenutku govori ili radi, jeste da osiguramo sigurnost i stabilnost ovdje u BiH.

BUKA: NATO i Srbija će krajem maja održati zajedničku vježbu. Koliko je to važno, imajući u vidu komplikovan odnos između dva aktera?

Pa, želimo produbiti odnos NATO-a sa Srbijom. Želimo više transparentnosti, više dijaloga, više otvorenosti između NATO-a i Beograda. I ova vježba na koju aludirate predstavlja test za to.

Dvije sedmice vježbi koje simuliraju operacije podrške miru između NATO snaga i Vojske Srbije. Ovo je prilika da se bolje upoznamo i to na način koji nije neprijateljski. Zato smatramo da ova vježba ima potencijal da bude početak nove ere pozitivnih odnosa između Srbije i NATO-a.

BUKA: Da li su NATO i Srbija zaista partneri?

Apsolutno, mi smo pravi partneri. Mislim, imamo različite nivoe partnerstva sa partnerima širom svijeta. Ali formalno gledano, Srbija je partner NATO-a, NATO je partner Srbije i želimo da vidimo kako to partnerstvo napreduje.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije