Dr Solaković ruši zablude o ishrani: Kada pojedete hljeb, organizam ne zna reći da ste pojeli hljeb

Skrinšot Hayat

Doktor Solaković ima rješenje za svaki vaš problem, a otklonio je i nedoumicu zvanu ‘jedem voće i povrće, a ja kao pećina debeo’.

Solaković pojašnjava da su hljeb i bijeli šećer isto. Voće i povrće su, također, šećeri, a riješio je i zabludu oko meda.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kada pojedete hljeb, organizam ne zna reći da ste pojeli hljeb. On to gleda kao šećer. Jedna kašika meda ima toliko šećera kao dva tanjira brokula. Tačno je da u medu ima vitamina i minerala u tragovima, ali šećera najviše – kazao je.

A, zašto se debljamo od šećera?

Pojeli ste veliku čokoladu i ona dolazi u organizam. Dvije trećine idu da nahrane mozak koji ne može bez šećera. Onda djeluje na gusteraču i luči se inzulin koji hrani vaše ćelije da dobijete energiju. Sve se to popuni, ali ostalo je još te čokolade. Organizam ne zna šta će s tim i trpa to u vaše mišiće. Ali, tamo može da stane do 400 g. Taj ostatak puni vašu jetru. Šećer se onda pretvara u masnoću i vi dobijete stomak, obraze. Gušterača od viška šećera luči veliku količinu inzulina koji djeluje na vaše srce, organe – objasnio je.Zbog svega toga, doktor poziva na oprez govoreći kako su šećeri opasniji od masnoća, govorio je Solaković za Hayat.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije