Inspektorat Republike Srpske raspisao je konkurs za zapošljavanje 14 inspektora, ali je posebnu pažnju izazvao uslov za radno mjesto višeg stručnog saradnika za upravljanje ljudskim resursima.
Naime, među kandidatima koji ispunjavaju obrazovni uslov za ovu poziciju mogu biti i diplomirani hemičari, piše Capital
Pored diplomiranog pravnika, diplomiranog ekonomiste i diplomiranog inženjera zaštite na radu, konkurs predviđa mogućnost prijave i kandidata sa diplomom hemije.
Za poziciju se traži najmanje godinu dana radnog iskustva u odgovarajućem stepenu obrazovanja, kao i položen stručni ispit za rad u republičkim organima uprave.
Posao je vezan za radne odnose
Prema konkursu, budući viši stručni saradnik trebalo bi da se bavi poslovima koji se odnose na prava zaposlenih iz oblasti radnih odnosa.
U opisu posla navedena je izrada akata iz oblasti radnih odnosa, poslovi vezani za zdravstvenu zaštitu radnika, penzijski staž i penzionisanje zaposlenih, planiranje korištenja godišnjih odmora, kao i sređivanje i čuvanje personalne dokumentacije.
Zaposleni bi trebalo da vodi i evidenciju službenih legitimacija, učestvuje u izradi plana edukacije zaposlenih te vodi evidenciju o obukama i edukacijama.
Zbog toga se otvorilo pitanje zbog čega je za ovakve poslove kao odgovarajuće obrazovanje prihvaćena i diploma hemije.
„Ovo je krajnje apsurdno“
Damjan Ožegović iz Transparency Internationala BiH smatra da je riječ o apsurdnoj situaciji, posebno zato što Inspektorat predstavlja instituciju koja bi trebalo da bude autoritet u oblasti kontrole primjene propisa, uključujući i radne odnose.
„Ovakav uslov se ne stavlja zato što je Inspektoratu zaista potreban hemičar koji će obavljati poslove koji se odnose na prava zaposlenih“, ocijenio je Ožegović.
On smatra da se diplomirani hemičar ne može logično povezati sa poslovima poput izrade akata iz radnih odnosa, planiranja godišnjih odmora, analize potreba za ljudskim resursima i vođenja evidencije zaposlenih.
Prema njegovim riječima, ovakvi konkursni uslovi mogu ostaviti utisak da su prilagođeni određenom kandidatu.
„Ovakav uslov se stavlja zato što neko sa pozicije autoriteta smatra da može postavljati konkursne uslove koji povlađuju i kojima je potrebno samo ozakoniti namjeru“, upozorio je Ožegović.
Inspektorat: Potrebni novi kadrovi
Iz Inspektorata Republike Srpske navode da se suočavaju sa povećanim odlaskom zaposlenih u penziju, zbog čega je potrebno podmlađivanje kadra.
Konkursom je, osim saradnika za ljudske resurse, predviđeno i zapošljavanje 14 novih inspektora u šest područnih odjeljenja.
Ipak, upravo mogućnost da diplomirani hemičar bude angažovan na poslovima ljudskih resursa otvorila je pitanje koliko su konkursni kriterijumi usklađeni sa stvarnim opisom radnog mjesta.