Američka kongresmenka kaže da želi otvoreno govoriti o reproduktivnom zdravlju žena, posebno u trenutku kada, kako tvrdi, administracija Donalda Trumpa ugrožava pristup reproduktivnoj zdravstvenoj zaštiti, prenosi Gardijan.
Američka kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez objavila je da je odlučila zamrznuti svoje jajne ćelije te da će dio procesa podijeliti sa svojim pratiocima na društvenim mrežama.
Tridesetšestogodišnja progresivna demokratska zastupnica iz New Yorka odluku o postupku očuvanja plodnosti objavila je tokom vikenda u nizu Instagram priča.
„Ovo je odluka koju donosim kako bih imala osjećaj veće kontrole nad vlastitim životom“, rekla je Ocasio-Cortez.
Navela je da je dugo štedjela novac za ovaj postupak, ali i da je primijetila koliko malo dostupnih informacija postoji za žene koje razmišljaju o zamrzavanju jajnih ćelija.
„Žene generalno ne učimo dovoljno o vlastitim tijelima. Nismo pripremljene za ono što nam se događa kroz život – bilo da govorimo o pubertetu, trudnoći, perimenopauzi, menopauzi ili brojnim drugim stvarima“, rekla je.
Ocasio-Cortez govorila je i o tome kako će medicinski postupak uskladiti sa svojim obavezama u Kongresu i javnim nastupima. Pratiocima je, između ostalog, rekla da će jednu od hormonskih injekcija morati primiti u garderobi prije zakazanog intervjua za televiziju ABC.
„Želim da to vidite, jer žene mogu sve“, rekla je.
Dodala je da joj je gotovo zabavno zamišljati kako će sebi dati injekciju u televizijskoj garderobi, zatim se našminkati, izaći pred kamere i razgovarati o međunarodnoj politici, unutrašnjim pitanjima i izborima, a potom nastaviti sa svakodnevnim životom.
Na Instagramu je pokazala i lijekove i pribor koji se koriste tokom postupka, uključujući šprice i alkoholne maramice. Proces zamrzavanja jajnih ćelija obično uključuje svakodnevno uzimanje više vrsta hormonskih lijekova tokom desetak ili više dana, nakon čega slijedi medicinski postupak vađenja jajnih ćelija.
Ocasio-Cortez se našalila da injekcije ipak neće davati uživo pred kamerama.
„Možda bih trebala otvoriti ASMR kanal za zamrzavanje jajnih ćelija“, rekla je.
Prije nego što je sebi dala jednu od injekcija u predjelu stomaka, kroz osmijeh je pratiocima poručila:
„Nemojte biti čudni zbog ovoga, iako znam da ćete biti.“
Nakon injekcije kratko je prokomentarisala:
„Nije bilo tako strašno.“
Tokom nedjeljnog gostovanja na ABC-u dodatno je objasnila zašto je odlučila javno govoriti o svom iskustvu.
„U političkom okruženju u kojem ova administracija ženama širom zemlje uskraćuje reproduktivnu zdravstvenu zaštitu, od prava na abortus do mogućnosti da iznesu zdravu trudnoću, mislim da je važno da mi kao politički lideri vodimo ove razgovore i dijelimo ovakva iskustva“, rekla je Ocasio-Cortez.
Dodala je da je posebno važno normalizovati razgovor o ovim temama među zaposlenim ženama.
Njena odluka da javno govori o zamrzavanju jajnih ćelija izazvala je brojne pozitivne reakcije.
Nije isključena kandidatura za predsjednicu SAD-a
Alexandria Ocasio-Cortez nije isključila mogućnost kandidature za predsjednicu SAD-a 2028. godine. Iako je naglasila da je trenutno fokusirana na međuizbore i reizbor u Kongres, rekla je da je zahvalna na velikoj podršci i da predsjednička kandidatura ostaje otvorena opcija. Na pitanje o mogućoj kandidaturi za Senat protiv Chucka Schumera odgovorila je: „Sve je moguće.“