Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BiH) utvrdila je rezultate prijevremenih izbora za predsjednika Republike Srpske, prema kojima je pobjedu odnio Siniša Karan, kandidat SNSD-a. Odluka je donesena kako bi se omogućio nastavak izbornog procesa, iako su članovi CIK-a upozorili na ozbiljne nepravilnosti tokom brojanja glasova.
Na sjednici CIK-a navedeno je da su se stekli zakonski uslovi za utvrđivanje izbornih rezultata, čime se otvara prostor za korištenje zakonom predviđenih mehanizama kontrole. Odluka će biti objavljena danas u 17 časova, nakon čega politički subjekti i drugi ovlašteni akteri imaju rok od 72 sata za podnošenje zahtjeva za ponovno brojanje glasačkih listića, dok se prigovori na tačnost rezultata mogu podnijeti u roku od 24 sata.
Član CIK-a Željko Bakalar izjavio je da se rezultati utvrđuju na osnovu do sada prebrojanih glasova, upravo kako bi se omogućilo pokretanje zakonskih procedura provjere.
– Utvrđivanjem rezultata omogućavamo političkim subjektima i drugim ovlaštenim grupama da podnose zahtjeve za ponovno brojanje – rekao je Bakalar.
Članica CIK-a Vanja Bjelica Prutina istakla je da odluku podržava „teška srca“, isključivo kako bi se izborni proces mogao nastaviti i kako bi se omogućilo ulaganje žalbi.
Prema njenim riječima, dosadašnja kontrola izbornih rezultata pokazala je ozbiljne nepravilnosti na 76 biračkih mjesta, uključujući slučajeve u kojima je jednom kandidatu dodano 309 glasova, dok je drugom oduzeto 110.
– Evidentno je da je bilo ozbiljnih nepravilnosti u postupku brojanja glasova – naglasila je Bjelica Prutina.
Odluka CIK-a nije konačna, a u narednim danima očekuje se podnošenje žalbi i zahtjeva za ponovno brojanje, što bi moglo uticati na konačan ishod prijevremenih izbora u Republici Srpskoj.