Ispovijest popisivača: Narod ima više razumijevanja za nas od onih koji su nas zaposlili

Veliki broj nezaposlenih, kojih je u BiH u avgustu bilo evidentirano 555.820, prijavili su se prije početka popisa za popisivače u svojim opštinama. Kako uslovi konkursa nisu bili teški redovi pred opštinama u toku prijava za popisivače bili su svakodnevni, a BUKA je o tome ranije pisala.

 

Trenutno u BiH na terenu je 18.879 popisivača koji svoj posao obavljaju svakodnevno do 21 čas i nastaviće ga raditi do 15. oktobr, kada se popis završava. Njihov je zadatak obići 24.321 popisno područje od kojih se svako sastoji od 70 do 100 domaćinstava.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kakva je situacija na samom terenu, sa kojim problemimam se popisivači susreću ispričao nam je jedan popisivač u Banjaluci koji nas je zamolio da bude anoniman, jer se boji da ne izgubi mjesto popisivača ako otkrije svoj identitet.

Rekao nam je da mu radni dan počinje u 9 časova ujutru kada se nalazi sa svojim kolegama koji rade u susjednim popisnim krugovima, a nakon prve jutarnje kafe svako kreće u svoj krug.

“Pripreme za popis su trajale oko 5 dana. Imao sam obuku svaki dan od 9 do 17 časova, a na kraju očekujem zaradu u visini neke normalne plate. U prosjeku dnevno popisujem oko deset domaćinstava gdje uglvnom žive četvoročlane porodice”, rekao je za BUKU ovaj popisivač.

U interakciji sa ljudima kaže da ima svega, a kaže da mu je najteže raditi sa starijom populacijom.

“Često su senilni,pa nisu sigurni oko pojedinih odgovora, ali uglavnom sa tim osobama budu njihova djeca pa onda oni pomaž oko odgovora. Bilo je nekoliko zanimljivih situacija, kao na primjer kada sam popisivao čovjeka i ženu u jednoj kući. Kada sam došao do pitanja koje glasi ‘kakvo je vaše bračno stanje’ gospodin je odgovorio ‘nepodnošljivo’, a na to je njegova supruga pretećim glasom rekla ‘dragi otiće popisivač j… ti mamu’”, ispričao je naš sagovornik.

Popisivač se prisjetio prvog dana kada je u jednoj kući zatekao stariju gospođu koja je sa komšinicom pila prvu jutarnju kafu.

“Kada sam pitao gospođu kako se zove, ona je rekla Rosa. A komšinica ju je iznenađeno pogledala i rekla ‘ženska glavo nisi ti Rosa, ti si Dara’. Nažalost baka nije znala ništa o sebi, pa sam morao sačekati da joj se sin vrati sa posla”, kaže popisivač.

Prema njegovim riječima reakcije građana su različite, neki se smiju i čude pitanjima, a drugi su jako ozbiljni.

“Gdje god da sam bio uglavnom sam fino sam dočekan. Nude me kafom i sokom. A jedan stariji gospodin mi nije dao da izađem iz kuce ako ne probam ljutu iz njegovog sela. Moram napomenuti da je pomalo naporno, jer nekada popisivanje jednog domaćinstva može trajati od 45 minuta pa do sat vremena. Nisu nam obezbijeđeni ni obroci ni piće, ali srećom narod koji popisujemo ima mnogo više razumijevanja za nas popisivače nego oni koji su nas zaposlili”, kaže naš sagovornik.

Na kraju svakod dana u prostorije Zavoda za statistiku RS popisivači moraju poslati izvještaj koliko su domaćinstava i građana popisali.

“Prvo nam je obećano da cemo dobiti po 10 KM kredita za telefon, a onda su se predomislili i rekli da ćemo izvjestaje slati na poseban broj i te poruke će biti besplatne. Međutim, upravo sam sinoć pokušao da pošaljem svoj izvještaj na taj broj i dobio sam povratnu poruku od mtel-a da nemam kredita za poruku. Dakle opet smo prevareni. Nema obroka, nema pauze nema osvježenja i još nam naplaćuju i javljanje koje nam je obavezno”, zaključuje popisivač koji radi u jednom naselju u Banjaluci.

O radu popisivača Radmila Čičković, direktorica Republičkog zavoda za statistiku RS ranije je za BUKU rekla da će terenu u Republici Srpskoj biti oko 7.000 popisivača.

“Njihov dan počinje u 9 časova ujutru i završava se u 21 čaš naveče. Popisivači imaju svoje torbe u kojima se nalazi popisni materijal, a takođe će imati i akreditacije koje će biti vidno istaknute da bi građani znali da se radi o popisivaču. Svaki popisivač će dobiti kartu sa popisnim krugom koji on popisuje, a u prosjeku je to od 60 do 80 domaćinstava i kreće se u granicama svog popsinog kruga odlazeći od vrata do vrata. Uz popisivače imamo i opštinske instruktore, a u pravilu jedan instruktor kontroliše rad osam do deset popisivača. Kontrole će biti jake i oštre naročito prvih dana tokom trajanja popisa, a ukoliko se utvrde nepravilnosti u radu popisivača opštinski instruktori će reagovati. U krajnjem slučaju popisivač koji bude neravilno radio može biti zamijenjen drugim popisivačem”, rekla je Čičkovićeva.

Popis u BiH će trajati do 15. oktobra, a kompletan proces priprema i popisa stanovništva u BiH državu će koštati oko 46,5 miliona KM.

Preliminarni rezultati popisa biće objavljeni u roku od 90 dana nakon završetka popisivanja, a objaviće se podaci o broju popisanih osoba, stanova i domaćinstava, kao i broj domaćinstava koja se bave poljoprivrednom proizvodnjom. Svi rezultati trebaju biti obrađeni do polovine 2016.

 

 

Vezan tekst:

 

BUKA Analiza: Sve o popisu stanovništa u BiH na jednom mjest

 

 

 

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije