Banjalučki trgovci ukazuju na nelogičnosti mjera, apeluju za pobjedu razuma nad formalizmom

Vlasnik trgovačke radnje iz Banjaluke uputio je pismo Vladi Republike Srpske u kojem ukazuje na "nelogičnost, apsurdnost i kontradiktornost mjera" donesenih sa ciljem suzbijanja širenja Covida-19.

Nadležnim institucijama koje donose mjere za prevenciju širenja novog korona virusa, banjalučki trgovac, kako kaže, ne osporava dobronamjernost i odgovornost za opšte zdravlje, ali želi da im skrene pažnju na nelogičnost donesenih mjera.

Prva mjera odnosi se na nošenje maski na otvorenom prostoru.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

"Iako je WHO rekla da maske na otvorenom donose više štete nego koristi, iako u većini zemalja nije potrebno da se nose na otvorenom prostoru već je neophodna samo fizička distanca, iako je glavni epidemiolog u Srbiji – dr Predrag Kon rekao da on smatra da nemaju svrhu na otvorenom prostoru, vi i dalje predlažete Vladi RS i institirate da nosimo maske, čime samo građane izlažete dodatnom trošku i mogućnosti kažnjavanja od strane policije", kaže ovaj Banjalučanin, pitajući se čemu služi maska nekome ko sam hoda ulicom i koga on na ovaj način ugrožava. 

On apeluje da se ova mjera ukine.

Nadalje, veliki broj privrednih subjekata počeo je sa radom, između ostalog i tržni centri, ali kupcima nije dozvoljeno da robu probaju u radnji.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

"U susjednoj Srbiji i Hrvatskoj, kao i u Americi, dozvoljeno je probavati odjeću, a sprečavanje širenja virusa sprovodi se uz dodatne mjere dezinfekcije kabina nakon svakog posjetioca. Zašto se takve mjere ne donesu i ovde? Znate li koliku štetu trpimo svi mi koji se bavimo trgovinom zbog ovih mjera? Takođe, mjera je potpuno besmislena, jer će neko ući u radnju, prepipati 50 odjevnih predmeta, odnijeti kući gdje je mogućnost zaraze još veća ukoliko je zaražen, i vratiti u radnju ukoliko mu ne odgovara. Šta se postiže na ovaj način osim toga da ne možemo ništa da prodamo, jer kupci kada čuju da ne mogu ništa probati, okrenu se i odu iz radnje uz riječi da ne mogu kupiti nešto što ne mogu probati", upozorava ovaj vlasnik dvije trgovačke radnje.

Kada su u pitanju kafići, koji su u RS nedavno počeli sa radom, u njima nije nužno nositi maske, jer posjetioci ne bi mogli da konzumiraju hranu i piće ako bi imali maske na licu sve vrijeme.

"Tu se nalazi veći broj ljudi na malom prostoru i tu nije potrebna maska, ali jeste kada šetamo napolju, čak i sami? Da li uviđate koliko su vaše mjere potpuno besmislene?", pita ovaj Banjalučanin.

On izražava nezadovoljstvo neblagovremenim objavljivanjem mjera i kašnjenjem sa obavještavanjem građana u pogledu propisa koje je potrebno ispuniti, te apeluje da se ukinu mjere poput nošenja maski na otvorenom prostoru i zabrane probavanja garderobe, jer se, kako kaže, tim mjerama i građanima i privrednim subjektima nanosi enormna finansijska šteta i utiče negativno na mentalno zdravlje, s obzirom na to da svi strijepe šta će biti sa njihovim poslovanjem, te kako će isplatiti plate radnicima i opstati na tržištu.

Apeluje za pobjedu razuma nad formalizmom i mjerama koje su same sebi svrha.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije