Banjalučki aktivisti ispred Galerije Plus poručili: U palanci nema umjetnosti ni umjetnika!

 

Okupljeni aktivisti poručili da su u palanci nema umjetnosti ni umjetnika.

Podsjetimo da je juče zbog niza "negativnih konotacija građana" povučena izložba koja je sinoć otvorena u izlogu Galerije Plus, saopšteno je iz Muzeja savremene umjetnosti Banjaluka.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

"Izložba nagrađene studentkinje Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjoj Luci, Milene Ivić od danas je povučena. Odluku o povlačenju izložbe su donijeli umjetnica i kustoskinja izložbe zbog pritužbi koje su uslijedile nakon otvaranja postavke u izlogu Galerije Plus koja je izazvala niz negativnih konotacija građana. Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske kao mjesto otvorenog dijaloga i umjetničkih sloboda smatra da u profesionlanom smislu izložba je poštovala želju umjetnice, autorke izložbe i rad prezentovala na način kako je njena koncepcija nalagala", saopšteno je iz MSU RS.

Dodaju da ovakve situacije otvaraju prostor za diskusiju i javni dijalog kao i različita razmišljanja o poziciji savremene umjetnosti u društvu.

"Zbog toga ćemo u dogledno vrijeme, prateći epidemiološku situaciju organizovati javnu tribinu na koju ćemo pozvati sve zainteresovane da javno iznesu svoje mišljenje", ističu iz MSU RS.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Umjetnica Milena Ivić dobitnica je prošlogodišnje nagrade Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske na Izložbi završne godine Likovnog odsjeka Akademije umjetnosti u Banjaluci, koju Muzej dodjeljuje posljednjih devetnaest godina. Nagrada za najbolji završni rad na četvrtoj godini studijskog ciklusa od 2017. godine podrazumijeva da sa osvojenom nagradom umjetnik/-ica dobije priliku za organizaciju izložbe u Galeriji Plus i to u terminu koji se poklapa sa završnom izložbom studenata Akademije umjetnosti u Banjaluci.

Povlačenje izložbe izazvalo je niz komentara u javnosti.

Pogledajte fotografije sa današnjeo okupljanja:

 

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije