“Muškarac se nikada ne bi trebao predati. Nikada ne odustajem. I mrzim gubiti.”
Tako je govorio Hiroo Onoda, pripadnik specijalnih japanskih jedinica, elitni komandos i posljednji vojnik Drugog svjetskog rata. Za njega je rat, nevjerovatno, završio tek 29 godina nakon kapitulacije Japana, i to 10. marta 1974. godine na Filipinima.
Mnogi japanski vojnici, uključujući i poručnika Hiroo Onodu, dobili su naređenje da se bore do smrti. Predaja nije bila opcija, i Onoda je tu zapovijed slijepo poštovao – čak i kada je rat odavno bio gotov. Nastavio se boriti punih 29 godina, uvjeren da Japan nije kapitulirao.
Vjerovao je da će ga vojska spasiti
Japan je u 20. vijeku preoblikovao bushido, drevni vojni kodeks samuraja, u propagandni alat koji je zagovarao smrt prije predaje. Predaja je bila neoprostiv grijeh, a ni japanski car Hirohito u svojim govorima nikada nije koristio tu riječ – umjesto toga govorio je o “trpljenju nepodnošljivog”.
Onoda i još trojica njegovih suboraca sakrili su se u planinama otoka Lubang na Filipinima, nakon što su saveznici preuzeli kontrolu nad otokom u februaru 1945. godine. Njihova prvobitna misija bila je uništiti aerodrom Lubang i neprijateljske snage, ali nisu uspjeli.
Skrivali su se među zmijama i insektima, preživljavajući na kori banana, kokosima i ukradenoj riži, uvjereni da ih neprijatelji pokušavaju izgladniti. Onoda ih je ubjeđivao da će vojska doći po njih – možda za godinu, tri, pet… ali sigurno će doći.
“Rat je gotov, siđite s planine!”
Godinama su ih pokušavali uvjeriti da je rat završen. Već u oktobru 1945. pronašli su letak na kojem je pisalo:
“Rat je završio 15. avgusta. Siđite s planine!”
Kasnije su naišli na još sličnih letaka, ali su ih odbacili misleći da je u pitanju američka propaganda.
Onoda je u svojim memoarima napisao da su on i njegov suborac Kinshichi Kozuka 1959. godine već bili toliko opsjednuti svojim misijama da nisu mogli prihvatiti ništa što nije bilo u skladu s njihovim uvjerenjima. Tako su idućih 29 godina ostali sakriveni u džungli i povremeno napadali lokalne farmere, ubijeđeni da rat i dalje traje.
Jedan od njegovih saboraca predao se 1950., drugi je ubijen 1954., a 1972. godine policija je ubila i posljednjeg, Kozuku. Onoda je ostao potpuno sam u džungli.
Predao se tek kada je dobio naredbu svog komandanta
Onoda je u Japanu postao urbana legenda. Dok su ga Japanci proglasili mrtvim, lokalno filipinsko stanovništvo je bilo uvjereno da je živ. Ubio je 30 Filipinaca tokom godina skrivanja.
U februaru 1974. godine, mladi vojnik Norio Suzuki odlučio je da ga pronađe. Kada ga je napokon našao, Onoda je odbio da se preda, rekavši da će to učiniti samo ako mu to naredi njegov nadređeni – major Yoshimi Taniguchi.
Suzuki se vratio u Japan, pronašao Taniguchija, koji je tada bio starac zaposlen u knjižari, i doveo ga na Filipine. Tek tada, 29 godina kasnije, Onoda je čuo naredbu koju je čekao – da se preda.
U znak predaje, predao je svoj mač filipinskom predsjedniku Ferdinandu Marcosu, koji mu je oprostio zločine i pustio ga da se vrati kući.
Život poslije rata
U Japanu ga je dočekala herojsku dobrodošlica, ali Onoda više nije prepoznavao svoju domovinu.
Godine 1975. preselio se u Brazil, gdje se bavio stočarstvom. Kasnije se vratio u Japan i pokrenuo školu preživljavanja u divljini, kako bi mladima prenosio vojničke i izvidničke vještine.
Umro je 16. januara 2014. godine u Tokiju, u 91. godini života.
Izvor:
🔗 Vojnik koji se 29 godina nije htio predati – Express.hr
Pročitajte više na: https://express.24sata.hr