U Hrvatskoj i Srbiji, kao i u Bosni i Hercegovini, u tri države, dakle, trenutno vlada velika suša. Kada bi u SFRJ zavladala velika suša, proradili bi sustavi za navodnjavanje, kojima je Slavonija, kao i Vojvodina ili Semberija, bila temeljito premrežena. U Jugoslaviji se, naime, kao i u svakoj socijalističkoj zemlji i planskoj privredi insistiralo da se na slučaj suše mora odgovoriti nuždom dijalektičnoga materijalizma, čiji je izraz i pobjeda čovjeka nad prirodom.
Sloboda duha je po definiciji nedovršen projekt. Svagda se iznova mora izboriti. A danas je ovdje, kao uostalom i u velikom dijelu evropskih ambijenata, najviše ugrožavaju dvije postojeće regresije duha: kako skolastička teološko-nacionalna regresija u patos stare duhovnosti, tako i marksomanska regresija u mišljenje revolucije Karla Marxa.
Ne znam zašto se svi čude što nema reakcije glavatih spodoba s političke scene na požare koji gutaju stoljetne šume i na to što se zemlja nema čime obraniti od vatre.
Od 2000. naovamo traje lagani, povremeno se čak čini – mukotrpni povratak srpskih turista na hrvatsko primorje. Bilo je tokom svih tih dvanaest godina svega i svačega u povuci-potegni odnosima dve zemlje a to bi neizostavno moralo da rezultira osetnim varijacijama u broju turističkih poseta srpskih građana Hrvatskoj. Statistike, međutim, govore da taj broj zapravo neprestano i bez kolebanja raste počev od 2003.
Tehničko je pitanje kako je sandžački hodža, Bošnjak iz Srbije, građanin Novog Pazara, dobio bosanskohercegovačke dokumente. Nije se, garant, patio obilazeći šaltere. Samo je donio slike i otišao na kafu u Rijaset. Na pitanje zašto je Muamer Zukorlić, rođen 1970. godine u Orlju kod Tutina, Republika Srbija, nastanjen u Novom Pazaru, dobio bosansko državljanstvo, najpreciznije odgovor je slijeganje ramenima.
Jutros sam pročitao priopćenje Udruge branitelja, invalida i udovica Domovinskog rata Podravke gdje se kaže: "Činjenica je da netko namjerno izaziva požare diljem jadranske obale (pa ovih mjeseci iznimno je bilo vruće i u unutrašnjosti Hrvatske, pa nije bilo još ni jednog katastrofalnog požara), a to mogu samo oni koji su se 'pritajili' iz 1991., koji su u ono vrijeme bili na strani agresora, odnosno oni koji ne vole Hrvate i Hrvatsku." Eto zato sam donio šmrk i na trafici – pogledaj gore! – napisao "Šmrk Srbima!
Za sve kojima je parola "ne damo Srpsku" važnija od svih drugih mogućih izbornih orijentira - ekonomije i životnog standarda; školstva i zapošljavanja; zdravstva i pravosuđa ... - i uoči predstojećih lokalnih izbora u ima i dobra i loša vijest...
Prije Bosne i Hercegovine, serija "Sulejman Veličanstveni" počela se prikazivati u Srbiji, gdje je, zanimljivo, također izazvala bijes patriota. Sulejman je, naime, razmjerno nedavno, prije manje od petsto godina, osvojio Beograd, i tamošnji su se rodoljubi zabrinuli da bi se krvožedni osmanlijski kasapin, podmuklom turskom propagandom prikazan kao pijanac i ženskaroš, dakle, kao ljudsko biće, mogao svidjeti Nebeskom Narodu. Kojemu ništa ljudsko nije tursko.