Demokrate protestovali ispred agencije koju Musk želi zatvoriti: Ovako izgleda početak diktature

Grupi američkih demokrata iz Senata i Zastupničkog doma zabranjen je sinoć ulazak u sjedište Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) jer su protestovali protiv nastojanja administracije predsjednika Donalda Trumpa da zatvori tu instituciju.

Zastupnicima, predvođenim senatorom Chrisom Van Hollenom iz Marylanda, službenici sigurnosti zabranili su ulazak u zgradu u Washingtonu. “Pokušaj zatvaranja Agencije za međunarodni razvoj izvršnom naredbom očito je nezakonit. Ovo je očito kršenje našeg zakona”, rekao je Van Hollen ispred zgrade USAID-a.

Zastupnica Ilhan Omar ponovila je zabrinutost. “Svjedočimo ustavnoj krizi. Govorili smo o tome da Trump želi biti diktator od prvog dana i evo nas. Ovako izgleda početak diktature”, rekla je.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Protest uslijedio nakon što je milijarder Elon Musk potvrdio da je Trump pristao zatvoriti agenciju. Dvojica najviših sigurnosnih zvaničnika u USAID-u navodno su stavljena na administrativni dopust nakon što su odbili dopustiti pristup osoblju iz Odjela za vladinu učinkovitost (DOGE), novoosnovanog kabineta pod Muskovim nadzorom.

Oko 60 viših zvaničnika USAID-a navodno je prošli tjedan poslano na dopust zbog optužbi da su pokušali zaobići Trumpovu izvršnu naredbu o pauziranju inostrane pomoći.

Odgovarajući na pitanja o tome, Trump je osoblje USAID-a nazvao “radikalnim ljevičarskim luđacima”. “Sviđa mi se koncept, ali ispada da su radikalni ljevičari. I koncept je dobar, ali sve je u ljudima”, rekao je.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije