“I radnici i poslodavci Prvi maj dočekuju uz roštilj, ili janjetinu”

Građani mnogo bogatijih i socijalno pravednijih država poput Francuske proteste kao oblik demokratskog iskazivanja neslaganja s državnim politikama koriste često, dok u mnogo siromašnijoj BiH nema masovnih protesta ni u slučajevima ekonomskih i zdravstvenih kriza, a kamoli radničkih prava, stoji u analizu BUKE od danas.

Generalno, zaključak koji se nametnuo jeste da ne postoji povjerenje u sistem a samim tim sve koji se odlučuju za proteste unaprijed znaju da se njihovi problemi neće riješiti tek tako -izlaskom na ulice.

Na drugu stranu predstavnici sindikata godinama ističu da vlasti favorizuju poslodavce na uštrb radnika.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Gost BUKA podcasta uoči Prvog maja bio je Saša Trivić, Predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske kojeg smo pitali za atmosferu prvomajskih praznika u Bosni i Hercegovini, Republici Srpskoj te kako će ga obilježiti radnici a kako poslodavci.

“Mislim da ćemo ga (Pvi maj, op. E.p.) svi zajedno dočekati uz roštilj ili jagnjetinu, gdje ko nađe svoje mjesto. To je dobra stvar da se malo opustimo” ističe.on.

Sa druge strane, misli da su odnosi između radnika i poslodavaca, koliko god medijski izgledalo drugačije, svake godine sve bolji i bolji. I to ne samo voljom poslodavaca, nego i voljom tržišta radne snage.

” Ono vas tjera da dižete plate, stvarate bolje uslove i brinete se za radnike koje imate i to će sigurno u narednih par godina napraviti dobar rezultat i mislim da će konačno radnici u Republici Srpskoj imati sva ona prava koja imaju i drugi vani. Međutim, osjetimo i negativne efekte, jer određen dio radnika zloupotrebljava takvu situaciju i mislim da su poslodavci došli do tačke gdje neće više da trpe ni takvo ponašanje, tako da će i u tom segmentu biti nekih promjena” naglašava on. 

U posljednje četiri godine prosječna plata u Republici Srpskoj je narasla za 50 odsto, to je 10-12 odsto godišnje što je iznad trenda rasta u bilo kojoj državi u okruženju,  smatra.

Taj trend će se nastaviti, a on će donijeti i neke negativne trendove, kao što su rast cijena i smanjenje konkurentnosti, ali poslodavci se moraju na to naviknuti, ali i građani koji plaćaju cijene tih plata.

Na našu konstataciju da sva krivica u radnicima, Trivić odgovara da nije.

“Mi imamo problem sa strukturom naše privrede, mi smo imali rat i privatizacijom smo do 2000. godine uništili 99 odsto državnih preduzeća i sa njihovim uništenjem uništili smo  znanja koja su imala ta preduzeća i izgubili smo tržište tih preduzeća, izgubili smo znanje radnika i krenuli smo od nule. Kad pravite firmu iz nule treba vremena da ona naraste. Republika Srpska ima oko 160 firmi koje imaju preko 300 radnika. Mi za ovo vrijeme nismo mogli napraviti veće firme i zato mi zagovaramo da dovedemo bar nešto od stranih kompanija koje imaju veći broj radnika i veću tehnologiju da bi nam oni donijeli neku drugačiju organizaciju rada, neku kulturu i znanje” ističe on.

Cijeli podcast pogledajte ovdje

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije