Foto: Arhiva
Da naše društvo ne napreduje pokazuje činjenica sveprisutnog javnog govora mržnje koji se širi društvenim mrežama uoči održavanja Povorke ponosa u BiH. Povorka se održava sutra u Sarajevu, komentari na ovaj događaj koji se mogu pročitati na društvenim rukama u najmanju ruku su zastrašujući.
Pokazuju nam da smo jedno netolerantno društvo, da su mnogi građani nesolidarni sa drugim ljudima, da ih zanima samo njihov naučeni obrazac života, pogled na nekog ko je drugačiji u njima izaziva gađenje.
Neki od komentara na tekst o najavi Povorke ponosa na portalu BUKA:
O Gospode spasi nas.Znači ne podržava vas porodica pa tražite podršku od drugih.Podržavajte se međusobno niko vam ne brani ali ostavite ostatak čovječanstva na miru.
Blizi se sudnji dan
Strašno,to je parada sramote.Te osobe treba liječiti ,da ne inficiraju zdravu sredinu
Svi ovi koji podržavaju ovaj razvrat, pitam se da li bi voljeli da im djeca budu kao ovi.
Allahu svakim tvojim imenom te molim da nas ne kaznis zbog ovo razvrata javnog
Drago djete idi trazi pomoc(ljekara)ako nije kasno.Cime se ponosis jadnice jadna
Branko Ćulibrk, iz Organizacionog odbora bh. Povorke ponosa ranije je za BUKU rekao da se često percepcija javnosti svodi na gomilu predrasuda i stereotipa koje imaju za cilj širenje mržnje i nasilje sa kojim se svakodnevno suočavamo.
“LGBTIQ zajednica je jedna od najizloženijih zajednica govoru mržnje i zločinu iz mržnje u Bosni i Hercegovini. Kod nas je još uvijek visok stepen netolerancije i neprihvatanja pripadnika i pripadnica LGBTI zajednice zbog njihove seksualne orijentacije. Često se percepcija javnosti svodi na gomilu predrasuda i stereotipa koje imaju za cilj širenje mržnje i nasilje sa kojim se svakodnevno suočavamo”, rekao je Ćulibrk.
Dodaje da je mogućnost komentara na društvenim mrežama i generalno u online sferi omogućila ogromnu količinu govora mržnje koji je teško istražiti i adekvatno sankcionisati, a opet se vraćamo na sporost sistema i institucija da zaštite sve svoje građane i omoguće im jednak tretman.
“Ta činjenica značajno govori o tome koliko smo mi kao društvo homofobni i koliko odsustvo empatije i razumijevanja dodatno marginalizuje pripadnike i pripadnice LGBTI zajedinice, koji su već i bez toga dovoljno diskriminisani”, ističe on.
Branko kaže da mi uopšte nismo svjesni govora mržnje oko nas i posljedice koje takve poruke u javnom prostoru utiču na živote drugih.
“Mi smo sistemski programirani da govor mržnje tumačimo kao slobodu govora i iznošenje mišljenja i da često cinično, humoristično i pasivno reagujemo na njega. Mislim da je ovdje bitno naglasiti da pozivanje na nasilje, kao i širenje mržnje prema bilo kome nikako ne predstavljaju slobodu izražavanja, već govor mržnje prema određenoj grupi i zajednici”, kaže Ćulibrk.
Kada je riječ o govoru mržnje na društvenim mrežama prema LLGBTIQ osobama ohrabruje činjenica da je opštinski sud u Sarajevu 4.4.2022. godine donio prvostepenu presudu kojom je po prvi put u Bosni i Hercegovini sudski potvrđena diskriminacija prema LGBTI osobama.
Presuda se odnosi na javni istup koji je putem svog Facebook profila uputila tadašnja zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo, Samra Ćosović Hajdarević. Upravo su društvene mreže mjesto gdje je govor mržnje i diskriminacija najzastupljeniji.