Republika Srpska sve je bliža 14.
maju, danu kada će opozicija, predvođena SDS-om, ukrstiti koplja sa vlastima RS-a,
na čelu sa predsjednikom entiteta Miloradom Dodikom. Upravo zbog najavljenih
protesta i kontraprotesta, već danima smo svjedoci prepucavanja vlasti i
opozicije, a i jedni i drugi očekuju da će narod stati upravo uz njih.
Predsjednik Dodik je čak najavio da će,
ukoliko opozicija uspije „skupiti“ 40.000 ljudi na protestima, podnijeti
ostavku i da se više neće baviti politikom.
S druge strane, predstavnici opozicije
smatraju da je samo organizovanje kontraprotesta pokušaj da se narod zastraši i
ne izađe na ulice. Ipak vjeruju da je nezadovoljstvo trenutnom vlašću u RS ogromno
i da će narod izaći na ulice i stati uz opoziciju.
Dragan Čavić, predsjednik Narodnog
demokratskog pokreta, za Buku kaže da vjeruje da će građani u velikom broju
izaći na proteste jer se svaki dan oko Saveza za promjene okuplja sve veći broj
građana koji smatra da je stanje u društvu loše i da treba da se mijenja.
Izjavu predsjednika Dodika da će podnijeti ostavku ukoliko Savez na ulicu
izvede 40 hiljada ljudi, smatra provocirajućom.
“Ja, zapravo, mislim da u RS ima 40
hiljada zadovoljnih i milion i 350 hiljada nezadovoljnih. Jer u tih 40 hiljada
mogu se smjestiti svi oni koji su u proteklih 10 godina imali ogromnu korist od
režimske politike, koji su zloupotrijebili svoje političke pozicije da stvore
društvo interesa jedne manjine koja je i slijepa i nijema za probleme većine.
Oni donose zakone, zadužuje RS, stvaraju lične imperije i privatna bogatstva.
Mislim da je ljudima previše svega i da je jednostavno došlo vrijeme da se
odnos prema takvom stanju u društvu iskaže protestom”, rekao je za naš portal
Čavić.
Dodao je i da vjeruje da će 14. maja građani
odlučno i u velikom broju reći „ne“ dosadašnjoj politici, iako vladajuća
struktura, a prije svega predsjednik Dodik i premijerka Željka Cvijanović,
svojim izjavama nastoje izazvati strah kod ljudi i zadržati ih u kućama.
“Sama najava kontraprotesta je pokušaj
da se stvori utisak da bi moglo doći do konflikta, što, naravno, normalne ljude
koji strahuju za svoju ugroženost, pored one egzistencijalne i socijalne,
dovodi u stanje da se pitaju trebaju li u svemu ovome učestvovati. Ipak,
uvjeren sam da je građansko nezadovoljstvo veće od nihovog straha”, istakao je
Čavić.
I na kraju, šta će od svega ovoga biti
i čije će se najave obistiniti, teško je prognozirati. Ipak, jedno je sigurno.
U RS, a posebno na političkoj pozornici, čeka nas neizvjestan 14. maj, ali i
dani nakon njega.