Američke snage suočavaju se sa sve većim logističkim problemima na Bliskom istoku nakon što je infrastruktura njihove ključne baze u Bahreinu teško oštećena u iranskim napadima.
Posljedice su toliko ozbiljne da je dio snabdijevanja američkih pomorskih snaga preusmjeren hiljadama kilometara dalje, sve do američko-britanske baze Diego Garcia u Indijskom okeanu.
Snabdijevanje sada stiže sa udaljenosti od 4.000 kilometara
Bahrein je godinama bio jedno od najvažnijih logističkih čvorišta američke Pete flote i ključna tačka za podršku operacijama SAD na Bliskom istoku.
Međutim, nakon iranskih raketnih i napada dronovima, kapaciteti baze su ozbiljno narušeni. Zbog toga je Pentagon morao da pronađe alternativne pravce za dopremanje goriva, opreme i drugih potrepština američkim snagama.
Prema pisanju The New York Timesa, jedna od glavnih tačaka za novo snabdijevanje postao je Diego Garcia, strateška vojna baza u Indijskom okeanu.
Problem je ogromna udaljenost.
Diego Garcia nalazi se približno 4.000 kilometara od američkih pomorskih snaga koje djeluju u Omanskom zaljevu, što predstavlja ozbiljan logistički izazov za operacije koje zahtijevaju kontinuirano snabdijevanje.
Ni Diego Garcia više nije potpuno siguran
Paradoks je što ni ova udaljena američka baza nije ostala izvan dometa iranskih udara.
Iran je 20. marta prema Diego Garciji lansirao dvije balističke rakete srednjeg dometa. Jedna je pala u more prije nego što je stigla do cilja, dok je drugu presreo američki ratni brod.
Time je postalo jasno koliko se geografski proširio prostor u kojem američke snage moraju računati na mogućnost iranskog napada.
Za Pentagon to znači da više nije dovoljno samo imati snažne pomorske i vazdušne snage – potrebno je obezbijediti i komplikovan lanac snabdijevanja koji se proteže hiljadama kilometara.
USS Abraham Lincoln već devet mjeseci bez luke
Problemi su posebno izraženi na nosaču aviona USS Abraham Lincoln, koji se približava devetom mjesecu angažmana bez uplovljavanja u luku.
To je znatno duže od standardne mirnodopske rotacije, koja traje oko šest mjeseci.
Američki senator Richard Blumenthal upozorio je ministra odbrane Petea Hegsetha na probleme među posadom, uključujući nedostatak pojedinih osnovnih potrepština i posljedice dugotrajnog boravka na moru po mentalno zdravlje oko 5.000 članova posade.
Ranije su američke snage za održavanje brodova, snabdijevanje i odmor mornara mogle računati na Bahrein, kao i na luku Fujairah u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Nakon iranskih napada, korištenje tih lokacija postalo je mnogo rizičnije.
„Koja je ovdje misija?“
Dugotrajno angažovanje američkih pomorskih snaga počelo je izazivati pitanja i u Kongresu.
Zastupnik Mike Levin upozorio je da američka javnost mora znati koji je krajnji cilj operacije.
„Vraćamo se na ono najvažnije, a to je: Koja je ovdje misija?“, rekao je Levin, ističući da odgovor na to pitanje žele i porodice američkih mornara.
Pentagon, međutim, ne pokazuje namjeru da odustane.
Ministar odbrane Pete Hegseth poručuje da američke snage mogu nastaviti operaciju koliko god bude potrebno.
„Možemo je održavati koliko god bude potrebno, neograničeno“, poručio je Hegseth.
Sprema se zamjena za nosač aviona
Istovremeno, Pentagon priprema zamjenu za USS Abraham Lincoln.
Planirano je angažovanje nosača aviona USS George Washington, koji je baziran u Japanu i koji je nedavno prošao kroz Malajski moreuz.
U regionalnim vodama i dalje ostaje i USS George H.W. Bush.
Time SAD pokušavaju održati kontinuitet svojih operacija, uprkos tome što je iranskim napadima poremećen dio logističke infrastrukture na koju su američke snage godinama računale.
Za američku vojsku najveći problem sada nije samo gdje poslati nosače aviona, već kako ih održavati hiljadama kilometara od najbližeg sigurnog logističkog čvorišta.