Rambo Amadeus za BUKU: Neki lideri se ponašaju kao bahati pijanci, naprave sranje pa traže izgovor

Kultni balkanski muzičar Antonije Pušić, umjetničkog imena Rambo Amadeus, sviraće u subotu, 30. maja, na ovogodišnjem banjalučkom Motofestu, koji će se održati 29. i 30. maja na tvrđavi Kastel.

Antonije Pušić je pjesnik, kompozitor, inovator, filosof, društveni aktivista, a prije svega hroničar vremena u kojem živi i radi. U slobodno vrijeme je i jedriličar. Njegove pjesme predstavljaju originalnu mješavinu različitih žanrova, dok satiričnim tekstovima vješto analizira i kritikuje savremeno društvo i sve njegove anomalije. Snimio je dvadesetak studijskih i koncertnih albuma, te napisao muziku za brojne pozorišne predstave. Uradio je kadencu “Za koncert za klavir i orkestar u C duru” Volfganga Amadeusa Mocarta koju je 1995. godine na Kolarcu izveo solista Ivan Tasovac. Dirigent je bio Oskar Danon. Za svoj rad osvojio je brojne nagrade. Osim Sterijine nagrade, Rambo je 1996. godine dobio nagradu za literarni doprinos u oblasti estrade na “Domanovićevim danima satire”. Osvojio je i nagradu “Saatchi & Saatchi” za najbolju radio reklamu, te Zlatnu ružu Montrea u kategoriji „Najbolji copyright“. Pojavio se u komediji “Bumerang” Dragana Marinkovića za koji je napisao i muziku, i za nju dobio GRAND Prix na filmskom festivalu u Valensiji. Glumio je u nekoiliko filmova. Napisao operu “Pasija po Stelli” koja je premijerno izvedena na Kotor artu 2019. godine a potom u Novom Sadu 2021. u okviru  “Međunarodne prestonice kulture”. Poslednje dvije godine bilježi uspješnu saradnju sa makedonskim Nacionalnim jazz orkestrom, sa kojim je odsvirao nekoliko prestižnih koncerata na prostoru ex YU. 2019. te godine porinuo je i svoj “Solarni jedrenjak”, prototip jedrilice koji ide na jedra i na sunce. Propagira i živi ekologiju.

Povodom nastupa na BL Motofestu 2026. novinar Buka magazina razgovarao je sa legendarnim Rambo Amadeusom.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Krajem maja gostuješ na banjalučkom Motofestu. Da li će na tom nastupu biti nekih

noviteta, performansa i slično?

Iz koncerta u koncert ja stalno ubacujem nešto novo. Pravim stalno nove pjesme, nove ideje nezadrživo nadiru, moji pratioci to pomno prate na mom YouTube kanalu. Teško podnosim, ponavljanje, guslanje jednog te istog, koncerti su i za mene po nekad iznenađenje, bude tu raznih izleta u nepoznato. Puno zavisi i od publike, publika prilično oblikuje koncerte svojim ukusom i temperamentom. Koncert je za mene uvijek jedinstven i neponovljiv događaj u vremenu i prostoru.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Biće to veče brujanja motora, mirisa benzina i vrelih guma. Kakav je tvoj odnos prema prevoznom sredstvu zvanom motocikl?

Najstariji sin mi vozi motocikl, veliki, Enduro, Bmw. Sam ga je zaradio, bogami, ja

kao svaki roditelj zebem. Srednji vozi skuter po gradu, ali kažem im da nije opasan

motor, nego ljudski karakter. Ako je čovjek oprezan i disciplinovan, onda može da

vozi šta god oće. Na kraju krejeva motori troše manje od auta, manje zagađuju, pa su mi zbog toga okej.

Živimo u vremenima revolucija i stalnih sukoba. Možemo li se nadati nekim mirnijim

vremenima?

Nadamo se svi, da će ovo kolektivno ludilo proći. Prethodno se treba nadati da se

kompetenti, obrazovani i dobronamjerni ljudi nametnu za svetske lidere. Ovo

ponašanje nekih lidera već neko vrijeme liči na bahate pijance u kafani. Danas

naprave sranje, sutra mamurni gledaju kako da se izvuku, i optuže druge za svoja

sranja.

U nekoliko svojih pjesama kritikuješ bahate vlastodršce. Kako to da se na ovim prostorima uvijek ti bahati dočepaju vlasti?

Pa, nije problem ko je na vlasti, nego koliko i kako se ta vlast kontroliše. Kod nas su

nekako svi navikli da se vlast više poštuje nego zakon. Možda bih se i ja razbahatio u

takvom ambijentu kad bih nekim nevjerovatnim slučajem uzjašio na vlast.

Ima li tu malo i naše krivice?

Dostojevski kaže: “Nisi sazreo dok ne shvatiš da si sam kriv za sve što se događa.”

Čini se da je i muzika poprimila neki primitivni ton i da se muzikanti u devedeset posto slučajeva bave prizemnim stvarima. Treba li takvima “oduzet” mikrofone i uputit u neke druge poslove?

Nisu muzičari krivi. Oni uglavnom sviraju šta se traži. Odgovorni su kreatori medijske

i kulturne politike, jer oni kreiraju trendove po svom rođenom ukusu.

Kakav je tvoj odnos prema vještačkoj inteligenciji. Da li se tu uopšte radi o inteligenciji?

Ljudska inteligencija je precjenjena, ulazimo u eru njene dekonstrukcije i uspješne

simulacije. Emocionalna inteligencija je naša jedina strateška prednost u odnosu na mašinu.

Da li će nas tehnologija odvest u propast ili blagostanje?

Kako koga. Običan radni narod nikad nije djelio istu sudbinu sa vlasnicima kapitala i

njihovim serviserima.

Poruka čitaocima magazina BUKA.

Dođite na moj koncert, to je ipak najpametnije bačeno vrijeme.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije