Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je ponosan na demokratsko opredjeljenje i ponašanje srpske države po pitanju protesta, te istakao da je u protestima koji su održavani u velikim evropskim zemljama bilo i po 27 mrtvih, dok u Srbiji, zahvaljujući trpeljivosti i strpljenju državnih organa, niko za 11 mjeseci nije stradao.
Vučić je, na pitanje novinara o protestima, rekao da je Srbija šampion svijeta po slobodi okupljanja i da ima preko 25.000 kriminalnih neprijavljenih, odnosno ilegalnih skupova, koji su bili čuvani, obezbjeđivani i gdje se vodilo računa o ljudima koji su ih ilegalno organizovali.
“Tek toliko o tome. Kada pričate o reakciji policije, odnosno prekoračenju, ako pričate o Srbiji, u Srbiji se to dogodilo najmanje. Policija je reagovala samo u krajnjoj nuždi, minimalnom upotrebom sile, ne onako kako bih ja volio i kako bi suštinski pratili evropske vrijednosti”, rekao je Vučić.
Predsjednik Srbije izjavio je da su nadležne službe ustanovile prisustvo trojice ruskih državljana u kampu „Sunčana rijeka“ između Loznice i Malog Zvornika, kao i da su privedena lica srpske nacionalnosti koja su bila dostupna.
“Ta lica se i dalje nalaze u pritvoru. Kao što smo priveli 11 lica povodom incidenata u Parizu i dva lica povodom incidenata u Njemačkoj na mitingu koji je jedan od opozicionih lidera održavao i gdje je neko bacio farbu lažno želeći da optuži nekoga iz njemačkih vlasti”, rekao je Vučić.
On je rekao da ne može da tvrdi da ruske službe stoje iza kampa u Loznici, ali da su ta lica privedena i da je istraga u toku.
“To je ono što mogu da potvrdim, istraga se nastavlja”, rekao je Vučić.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić zahvalio se predsjednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen što je u više navrata dolazila u Srbiju, i to ne samo u njen glavni grad.
“Za Srbiju je članstvo u EU strateško opredjeljenje i prioritet spoljne politike. I to se neće mijenjati. Mi od početka sukoba u Ukrajini nismo otvorili ni jedno poglavlje, ni jedan klaster. Vjerujem da ono što je učinjeno po pitanju REM-a, biračkih spiskova, naići na pozitivnu ocjenu”, rekao je Vučić.
Predsjednik Srbije rekao je da se naša zemlja sada suočava s ne lakom situacijom na polju energetike.
“NIS je pod američkim sankcijama, a onda je de facto i pod evropskim sankcijama. Nadam se da ćemo imati podršku i pomoć EU. Znam da EU ne može da izuzme Srbiju iz carina i novih kvota oko čelika. Nadam se da će EK uspjeti da nađe način da zemljama kandidatima olakša. Zima za nas neće biti laka. Obezbijedili smo dovoljne količine nafte i gasa. Ali biće ovo teška politička zima”, rekao je Vučić.
Kazao je da će Srbija nastaviti da razvija energetsku infrastrukturu sa EU, kao i da će raditi požrtvovano i naporno na ispunjavanju reformske agende, izražavajući očekivanje da će za to imati podršku EU i Brisela.
“Vjerujem da gradimo interkonektor i prema Sjevernoj Makedoniji, u budućnosti i prema Rumuniji. Da vidimo kako i na koji način da osnažimo Srbiju u smislu mogućnosti diverzifikacije izvora energije, kako da dalje ekonomski snažimo našu zemlju”, rekao je Vučić.
On je istakao da 54,5 posto izvoza zemalja Zapadnog Balkana dolazi iz Srbije, te dodao da je najveći izvoz upravo u Njemačku.
“Mi nismo davali veoma optimistične izjave po pitanju ulaska u EU. Ja danas ne mogu da obećavam ništa, osim da ćemo da radimo požrtvovano, naporno i nadam se da ćemo za sve to imati podršku EU i da će nas u Briselu čuti. Nije sve tako jednostavno. Vi znate koja su dva ključna pitanja za nas, koja neću sada pominjati, ali o njima moramo mi ovdje da razgovaramo”, rekao je predsjednik Srbije Vučić.
Kazao je i da su razgovarali o čuvanju mira i stabilnosti u regionu, te o dijalogu Beograda i Prištine.
“Neću sada iznositi kritike na račun prištinske strane, reći ću samo da je za tango potrebno dvoje”, istakao je Vučić.