Borrell objavio koje članice EU će priznati državu Palestinu

Borrell je tokom gostovanja u emisiji španske radio stanice “RNE” odgovarao na pitanje da li je već određen datum kada će Španija, Irska, Slovenija i još neke zemlje Evropske unije (EU) priznati palestinsku državu

BRISEL (AA) – Visoki predstavnik Evropske unije (EU) za vanjske poslove i sigurnost Josep Borrell izjavio je da će Španija, Malta, Irska i Slovenija priznati državu Palestinu, prenosi Anadolu.

Borrell je tokom gostovanja u emisiji španske radio stanice “RNE” odgovarao na pitanje da li je već određen datum kada će Španija, Irska, Slovenija i još neke zemlje Evropske unije (EU) priznati palestinsku državu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Znam da mi je Jose Manuel Albares, španski ministar vanjskih poslova rekao da će Španija priznati Palestinu 21. maja”, rekao je Borrell, dodajući da će Palestinu sigurno priznati i Malta, Irska i Slovenija.

“Znam i da Belgija trenutno neće priznati Palestinu, ali još uvijek postoji takva mogućnost”, kazao je Borrell.

Na pitanje o granicama države Palestine, Borrell je istakao da to ne mogu odlučiti države.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“To je već određeno prema rezolucijama Ujedinjenih naroda (UN)”, dodao je.

– Kritika protiv Netanyahua –

Borrell je naglasio da je potrebno kritikovati one koji odbijaju pregovore i mirna rješenja za izraelsko-palestinsko pitanje.

“Izraelski premijer Benjamin Netanyahu ne kritikuje mirovna rješenja nego im se protivi. Međunarodna zajednica je tražila od Netanyahua da ne ulazi u Rafah, ali on nije poslušao ovaj apel”, kazao je Borrell.

Upozorio je da će rat između Izraela i Hamasa imati opasne posljedice širom svijeta i da će uticati i na izbore u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i zapadnom svijetu.

Borrell također smatra da će se protesti podrške Palestini koje su pokrenuli studenti brojnih univerziteta proširiti po cijelom zapadnom svijetu.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije