Cvijanović i Nikšić: U RS i FBiH počinje ekonomski oporavak

Gostujući u emisiji “Aktuelno” RTRS-a, Cvijanović je istakla da je ova godina bila veoma teška u kojoj je Vlada RS preduzela niz mjera i intervencija za spašavanje radnih mjesta i oživljavanju privrednih subjekata.

Cvijanovićeva je rekla da su plate budžetskim korisnicima u ovoj godini vraćene za pet odsto i da će penzije u konačnom zbiru biti uvećane za 7,3 odsto.

Prema njenim riječima, cilj Vlade Srpske ostaje vraćanje plata budžetskim korisnicima za još pet odsto u narednoj godini.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Predsjednik Vlade Republike Srpske kaže da će se početkom naredne godine ići sa povećanjem ličnih i porodičnih invalidnina za pet odsto i da je budžet Srpske razvojnog, ali i socijalnog karaktera.

“Dosta sredstava iz budžeta je usmjereno na različite vrste podsticaja privrednih aktivnosti, ali i na zapošljavanje i samozapošljavanje”, pojasnila je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da u Srpskoj postoji politička volja za borbu protiv kriminala i korpucije, te istakla da opozicija nije pročitala Strategiju za borbu protiv kriminala i korupcije u Republici Srpskoj.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Postojaće komisija koja će pratiti provođenje ove strategije. Tu neće biti članovi Vlade Srpske i političkih partija, nego predstavnici nevladinog sektora i ljudi iz oblasti koje su najviše izložene koruptivnim radnjama”, precizirala je Cvijanovićeva.

Govoreći o primanjima u Srpskoj, Cvijnovićeva je navela da 10 do 15 direktora domova zdravlja ima veću platu od pojedinih funkcionera u Srpskoj.

“Moramo uvesti red u tu oblast, jer je potrebno razumijevanje za ljude koji su u teškom materijalnom položaju. Sačinićemo novi zakon o platama da bi bila iznivelisana sva primanja u Srpskoj”, rekla je Cvijanovićeva.

Cvijanovićeva je ocijenila da je saradnja sa Vladom Federacije BiH u ovoj godini bila veoma dobra i da sve zemlje u regionu moraju sarađivati na realizaciji različitih projekata.

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić izjavio je da je federalna vlada, kao i Vlada Republike Srpske, uspjela da u ovoj godini održi finansijsku i fiskalnu stabilnost.

Nikšić je najavio da će u narednoj izbornoj godini za Vladu FBiH biti važno da realizuje ono što je planirano budžetom, obezbijedi redovna primanja i podsticaje za zapošljavanje, ali i da poveća penzije za dodatnih pet odsto, kako je obećano.

On je dodao da će na kraju mandata aktuelne vlade zatečeni spoljni i unutrašnji dug biti smanjen za 440 miliona KM.

Sudeći prema statističkim pokazateljima, kae Nikšić, u Federaciji BiH i Republici Srpskoj polako počinje ekonomski oporavak, raste izvoz i povećava se industrijska proizvodnja.

Nikšić je ukazao na korektnu saradnju sa premijerom Srpske Željkom Cvijanović i najavio mogućnost održavanja zajedničke sjednice dvije vlade.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije