Tihi rat Obame i Putina

 Sinoć se nakon summita G20 u Petrovom dvoru kraj Sankt Peterburga održala večera na kojoj su svjetski čelnici, između ostaloga, razgovarali o Siriji.

 

Obama je na večeru, kojoj je domaćin bio Vladimir Putin, stigao sam i posljednji, kada su već svi čelnici sjedili za stolom, javlja Reuters. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Podsjetimo, Putin je u srijedu izjavio kako američki Kongres nema pravo odobriti upotrebu sile protiv Sirije bez odluke UN-ova Vijeća sigurnosti te da bi takav potez predstavljao čin agresije. 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kazao je i kako je američki državni tajnik John Kerry lagao članovima Kongresa o Al-Kaidinoj ulozi u sirijskom sukobu što je još više pojačalo napetosti neposredno prije samog summita.

 

Obama naredio Pentagonu da proširi listu potencijalnih meta u Siriji

 

Obama je naredio Pentagonu da pripremi proširenu listu potencijalnih meta u Siriji, nakon saznanja obavještajnih službi da su vojne trupe te zemlje izvršile premještaj s jedne na drugu lokaciju. 

 

To znači da će se lista od prvobitnih 50 meta sada proširiti, a u igri je i korištenje ratnog zrakoplovstva, pored ispaljavanja raketa Tomahavk s nosača aviona. 

 

Kao moguća opcija pominju se B-52 bombarderi i B-2 stelt letjelice koje nose satelitski navođene bombe. 

 

Kako piše New York Times, napad bi bio usmjeren na vojne jedinice, koje su, kako se navodi izvele napad hemijskim oružjem, kao i na komande štabova koji su rukovodili napadom. 

 

Načelnik Generalštaba Vojske SAD general Martin Dempsey izjavio je da bi među metama mogle da bude i sirijska protivzračna odbrana i rakete dugog dometa koje posjeduju snage odane režimu Bashra al Assada, prenosi Tanjug. 

 

Jedan visoki zvaničnik administracije u Washingtonu rekao je za NYT da bi najgori ishod cijele priče bio američki napad koji ne bi skoro ništa promjenio na terenu.

 

Putin i Cameron o sirijskoj krizi 

 

Vladimir Putin i britanski premijer David Cameron razgovarali su u noći s četvrtka na petak na margini samita G20 u Sankt-Peterburgu o sirijskoj krizi, izjavio je Putinov glasiogovornik.

 

“Oni su razgovarali poslije radne večere posvećene Siriji” – izjavio je Dmitrij Peskov ruskim novinskim agencijama.  

 

Velika Britanija podržava ideju o vojnoj intervenciji u Siriji protiv režima Bashara al-Assada, koju zagovaraju Sjedinjene Američke Države, ali ne planira u njoj učestvovati jer su to odbili britanski parlamentarci.

 

Rusija je podrška Assadu i protivi se intervenciji.

 

Oba lidera su “potvrdila namjeru da nastave raditi na razvijanju saradnje u vezi s rješavanjem više pitanja”, kazao je Peskov. 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije