Kuda ide najbogatiji Evropljanin?

Vrijednost Kampradove imovine se procjenjuje na 51,7 milijardi dolara (39,7 milijardi evra). Na listi koju sastavlja agencija Blumberg, pripada mu četvrto mjesto.

Sada već 87-godišnji milijarder, koji kontroliše giganta za proizvodnju namještaja kroz čitav spektar kartela i fondacija, odselio se 1973. godine iz Švedske u Švajcarsku. Razlog je bilo nastojanje da zadrži kontrolu nad Ikeom, što mu tadašnji poreski režim u Švedskoj nije dozvoljavao, tvrdi portparol fondacije Ikea, Per Hegenes.

“Preseljenjem u Švedsku biću bliži porodici i starim prijateljima”, izjavio je Kamprad i dodao da ga, poslije smrti supruge Margarete, koja je preminula prije 18 meseci, ništa više ne zadržava u Švajcarskoj.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kamprad je 80-ih godina prošlog vijeka stvorio komplikovanu strukturu fondacija i različitih pravnih subjekata kako bi sačuvao i obezbijedio marku Ikea. Zbog toga što Kamprad u suštini kontroliše sve firme i fondacije Ikee, pri obračunu njegove imovine Blumberg to uzima u obzir, iako Kamprad tvrdi da mu imovina Ikee ne pripada.

Ikea je prošle godine ostvarila promet od 36 milijardi dolara, a neto profit četiri milijarde dolara.

Formalno njeni vlasnici su fondacija Stićting Ingka, sa sjedištem u Holandiji, i Interogo fondacija, čije je sjedište u Lihtenštajnu. Stićting Ingka je vlasnik svih akcija Ikea grupe, kojoj pripada 90 odsto udela u istoimenim robnim kućana širom svijeta. Interogo fondacija posredstvom svojih zavisnih preduzeća je vlasnik koncepta i trgovinske marke Ikea. Kamprad upravlja Interogom preko nadzornog odbora.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pored toga, Kampradovoj porodici pripada Ikano grupa, investiciona kompanija koja se bavi ulaganjem u nekretnine i pruža finansijske i usluge osiguranja i maloprodaje za Ikea.

Gigant za proizvodnju namještaja, prema podacima na svom sajtu, ima 338 robnih kuća u 41 zemlji svijeta i zapošljava 154.000 ljudi. Prošle godine je odštampao i distribuirao 212 miliona kataloga i zabilježio rekordnih 1,1 milijardu posjeta na kompanijskoj veb strani.

Kamprad planira da se već na jesen preseli na farmu blizu Almhulta. Plaćaće porez na prihod kao i ostali Šveđani, rekao je Hegenes.

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije