Uvođenje Entry/Exit System (EES) donijelo višesatna čekanja, propuštene letove i ogorčene putnike širom Evrope
Novi sistem ulaska i izlaska iz Evropska unija izazvao je haos na aerodromima i graničnim prelazima, gdje putnici čekaju satima, propuštaju letove i ostaju bez osnovnih uslova tokom čekanja.
Ključne stvari koje trebate znati:
- Čekanja na granicama i do 3–4 sata
- Problemi s kioscima i uzimanjem otisaka prstiju
- Putnici propuštaju letove i snose velike troškove
- Posebno pogođene porodice s djecom i stariji putnici
- Nedostatak osoblja i informacija na aerodromima
Uvođenje novog sistema Entry/Exit System (EES), koji se primjenjuje u većini zemalja Evropske unije, izazvalo je ozbiljne probleme na aerodromima i graničnim prelazima širom Evrope.
Putnici prijavljuju višesatna čekanja, tehničke poteškoće i potpuni nedostatak informacija. Mnogi su zbog toga propustili letove, a neki su morali snositi dodatne troškove za nove karte, smještaj i parking.
Jedan od putnika, Dave Giles, ispričao je kako je propustio let iz Kopenhagena uprkos tome što je na aerodrom stigao ranije. Zbog dugih redova i sporog sistema, izgubio je let i morao platiti više od 2.000 funti dodatnih troškova.
Još dramatičnije iskustvo opisala je trudnica iz Londona, koja je na aerodromu u Pizi čekala četiri sata.
„Sjedila sam na podu… bila sam blizu da se onesvijestim“, rekla je, ističući da nije bilo osoblja koje bi objasnilo situaciju ili pomoglo putnicima.
Problemi su posebno izraženi kod porodica s djecom. Stuart MacLennan naveo je da je čekao i do tri i po sata, opisavši iskustvo kao „noćnu moru“.
Dodatne poteškoće stvaraju neispravni ili nedostupni kiosci za registraciju. Dylan Thomas izjavio je da su mnogi uređaji bili van funkcije, dok je samo jedna osoba ručno provjeravala dokumente.
Na pojedinim aerodromima situacija je dodatno eskalirala. Paul Coleman tvrdi da su zaposleni koristili mobilne telefone za fotografisanje putnika jer oprema nije radila.
Stariji putnici suočavaju se s posebnim problemima. Jedan 75-godišnji putnik iz Velike Britanije naveo je da je satima čekao bez mjesta za sjedenje i pristupa toaletu, naglašavajući da je cijeli proces „potpuni haos“.
Iako je cilj sistema Entry/Exit System (EES) unapređenje bezbjednosti i kontrole ulaska u Evropsku uniju, prvi dani njegove primjene pokazuju ozbiljne operativne izazove.
Najveći problem za putnike ostaje neizvjesnost – jer, kako mnogi navode, nikada ne znaju koliko će čekati niti šta ih očekuje na granici.