Nigerija: Više od 5.000 ljekara pobjeglo u inostranstvo zbog loših uslova

ABUJA (AA) – Više od 5.000 doktora medicine u Nigeriji migriralo je u Veliku Britaniju, Sjedinjene Američke Države, Ujedinjene Arapske Emirate i druge afričke zemlje zbog neadekvatne naknade i nepovoljnih uslova za rad, javlja Anadolu.

Emeka Orji, predsjednik Nigerijske asocijacije ljekara, otkrio je u za Anadolu da ljekari u zemlji često pribjegavaju štrajkovima kako bi se zalagali za povećanje broja zaposlenih i poboljšanje plata, s ciljem sprječavanja potencijalnog kolapsa nigerijskog zdravstvenog sektora.

Rekao je da u zemlji ima oko 12.000 stalnih ljekara, a njegovo udruženje je prije pet godina imalo 16.000 članova.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“U periodu od pet godina izgubili smo između 5.000 i 7.000 doktora zbog odliva mozgova” rekao je Orji.

Dodao je da je udruženje počelo razgovore sa Federalnom vladom nakon obustave štrajka ljekara 11. augusta.

Orji je također izrazio duboku zabrinutost zbog utjecaja odliva mozgova na zdravstveni sektor u zemlji.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“To je dovelo do povećanja vremena čekanja pacijenata u bolnicama, višestrukih otkazivanja operacija zbog neadekvatnih ljekara”, objasnio je.

On je rekao da udruženje prima sedmične izvještaje o ljekarima koji pate od depresije i slučajevima smrti povezanih s prekomjernim radom i opterećenjem.

Mnogi Nigerijci su rekli da provode sate čekajući ljekarske preglede, dok su nekima i nakon čekanja otkazani. 

U međuvremenu, ministar zdravlja i socijalne zaštite Ali Pate, takođe je izrazio zabrinutost zbog odliva mozgova u zdravstvenom sektoru i medicinskom turizmu, obećavajući da će se uhvatiti u koštac s tim izazovom.

Veliki broj nigerijske političke elite, uključujući bivšeg predsjednika Muhammadua Buharija, često putuje u inostranstvo, posebno u Veliku Britaniju, SAD, Njemačku, Saudijsku Arabiju i Egipat na liječenje.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije