Najveći problem im je nedostatak radne snage: Zemlja sa 100.000 slobodnih mjesta!

Finska se nalazi u velikim problemima kakvi nisu pojmljivi kod nas – ima 100 hiljada slobodnih radnih mjesta koje ne uspijeva da popuni, zbog čega tamošnja vlada priprema poseban zakon.

Prema pisanju finskih medija, nedostatak radne snage u toj zemlji postao je najveći nacionalni problem. Ministar ekonomije Mika Lintila se vratio s turneje po cijeloj zemlji i izjavio kako mu se svuda žale ljudi da imaju slobodna radna mjesta na koja nikoga ne uspijevaju da zaposle. Problem je najveći u glavnom gradu Helsinkiju.

Nadležne službe izračunale su da u Finskoj trenutno ima oko 100 hiljada slobodnih radnih mjesta koja ne uspijevaju da popune s 300.000 nezaposlenih Finaca, jer za te poslove nisu kvalifikovani. Finska uživa u povećanom ekonomskom rastu koji je podstaknut zahvaljujući uspjesima tamošnje brodogradnje i automobilske industrije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Na primjer, fabrika automobila u gradu Usikaupunki treba do ljeta da zaposli hiljadu novih radnika. Snažan rast bilježe i finski šumarski i građevinski sektori kojima takođe nedostaje kvalifikovanih radnika.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije