Još uvijek se ne zna zašto se urušila zgrada na Floridi. Postoji više teorija

 

Dok se potraga za preživjelima nastavlja, postavlja se kritično pitanje – što je uzrokovalo rušenje zgrade?

Dužnosnici obećavaju hitnu istragu nakon što su inženjeri rekli da je u ovoj fazi nemoguće odrediti precizan razlog. Lokalni dužnosnici upoznati sa stanjem u zgradi, koja je izgrađena prije četiri desetljeća, više su puta zanijekali glasine da je građevina bila u lošem stanju, piše CNN.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Odvjetnik tvrtke koja je vlasnik zgrade, Kenneth Direktor, kaže da je rano za špekulacije. Zgrada je, rekao je za CNN, bila podvrgnuta nizu inspekcija tijekom posljednjih nekoliko mjeseci.

"Ništa slično nije se moglo predvidjeti", rekao je Direktor. "Barem to nisu vidjeli inženjeri koji su zgradu promatrali iz strukturne perspektive", kaže.

Jedini popravci koji su se nedavno dogodili, dodao je, bili su radovi na krovu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

"Nema razloga da se ova zgrada samo tako sruši, osim ako netko doslovno ne izvadi nosive stupove, ili se otvori vrtača ili nešto slično", rekao je gradonačelnik Charles W. Burkett. "Izvodili su se krovni radovi, ali takvi radovi nisu ništa neuobičajeno", rekao je.

"Ovaj kolaps klasičan je slučaj popuštanja nosivog stupa"

Stručnjaci koji su promatrali snimke katastrofe kažu da iz njih nisu uspjeli saznati kako je došlo do urušavanja.

"Ovaj kolaps klasičan je slučaj popuštanja nosivog stupa. Zgradu je držao niz stupova, a ako stupovi propadnu, sve propada", rekao je Kit Miyamoto, građevinski inženjer i predsjednik Kalifornijske komisije za seizmičku sigurnost.

Savezne, državne i lokalne inženjere sad očekuje istraga o uzrocima urušavanja.

"Zgrada je bila u stanju kakvo biste očekivali od zgrade stare 40 godina, a koja se nalazi na Atlantskom oceanu", rekao je Direktor.

"Stotine zgrada na obali imaju probleme s betonskim konstrukcijama"

Stručnjaci koji pokušavaju shvatiti katastrofu bave se i pitanjem o utjecaju blizine mora i slane vode.

I Miyamoto i Greg Batista, specijalist za održavanje betonskih konstrukcija, ističu važnost položaja zgrade na obali oceana. Naime, slana voda koja prodire u armirani beton dovodi do ubrzanog stvaranja hrđe i propadanja armature. 

"Vidio sam na obali stotine zgrada koje imaju probleme s betonom", rekao je Batista. "Ako se ne održava, bilo da se radi o problemu s betonom ili o slijeganju, onda se dogodi ovakva situacija", rekao je.

U četvrtak je USA Today prvi izvijestio o studiji objavljenoj prošle godine koja je pokazala da je srušeni stan – za razliku od ostalih zgrada oko njega – tonuo brzinom od oko 2 milimetra godišnje između 1993. i 1999. godine. Istraživanje je bilo usredotočeno na učinke slijeganja, postupnog popuštanja ili urušavanja zemljišta na opasnosti od poplave u priobalju. Studija nije nakon 1999. godine nastavila mjerenja na zgradi pa je nejasno je li zgrada nastavila tonuti tempom.

No, Shimon Wdowinski, koautor studije i profesor na Institutu za okoliš na Međunarodnom sveučilištu u Floridi, upozorio je da njegova istraživanja ne pokazuju uzroke urušavanja.

"Stanari bi primijetili da je došlo do neujednačenog slijeganja tla"

Na izravno pitanje je li slijeganje tla moglo biti čimbenik koji doprinosi kolapsu, Wdowinski je rekao da još uvijek nema dovoljno informacija za odgovor na to pitanje. 

"Ako cijeli objekt tone istom brzinom, u tom slučaju – ne. Ali, ako se jedan dio zgrade pomiče u odnosu na drugi, to bi moglo prouzročiti određenu napetost i pukotine", rekao je za CNN. 

U intervjuu u petak Kobi Karp, član Američkog instituta za arhitekte, rekao je da bi stanari prepoznali znakove neujednačenog slijeganja tla.

"Ljudi bi u zgradi vidjeli pukotine na podovima, stol ne bi bio ravan, stvari bi se otkotrljale. Vidjeli biste pukotine na zidovima. Podignete pogled prema stropu i vidite pukotine na stropu", rekao je Karp. 

Nije poznato jesu li se stanari žalili upravi na ove ili slične probleme.

 

Index

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije