Cerar nakon sastanka u Bruxellesu: Potrebno poštovati preuzete obaveze

Čelnici devet država Evropske unije, Srbije, Makedonije i Albanije na sinoćnjem sastanku u Bruxellesu pozvali su na jačanje kontrole vanjskih granica EU, posebno između Grčke, Makedonije, Albanije i Srbije, u suradnji s Europskom vanjskim granicama agencija Frontex, javlja Anadolu Agency (AA).

Istodobno, čelnici su obećali da će se suzdržati od jednostranih akcija.

Premijer Republike Slovenije Miro Cerar u Bruxellesu nakon jučerašnjeg summita šefova država iz tzv. balkanske rute upozorio je da je sada bitno da se poštuju preuzete obaveze.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

On je objasnio da političko opredjeljenje summita prošle noći predstavlja korak naprijed.

“Čak i ako je to samo jedan od važnih koraka koji će trebati u narednim tjednima i mjesecima za nadogradnju dalje, osobito s ugovorom o suradnji s Turskom”, naveo je Cerar.

Na sjednici, objasnio je slovenski premijer, utvrđeno je da se poveća kapacitet prijema u Grčkoj te stvori niz dodatnih kontrolnih tačaka na granicama zemalja na balkanskoj ruti. Iznad svega, obveze su, da će sve zemlje značajno poboljšati saradnju u informiranju i upravljanju protoka izbjeglica.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Bitno je da se te obveze moraju poštivati ​​u praksi. Ako to neće biti slučaj, onda se situacija neće značajno promijeniti”, rekao je slovenski premijer.

Slovenija će dobiti pojačanje od 400 policajaca iz zemalja EU, uključujući i opreme.

Slovenski premijer je naglasio da je Slovenija zahvaljujući naporima policije i vojske, civilne zaštite i svih drugih volontera i osoblja, humanitarnih i drugih organizacija učinila da se situacija drži pod kontrolom.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije