“Naše zakonske forme za vakcinu su najstrože i to se može očekivati tek nakon četvrte faze, što znači mi bismo čekali još oko pola godine”, rekao je doktor Kon za RTS.
On je istakao i da ne postoji najbolja vakcina – ili je registrovana i za upotrebu ili nije.
“Da li bi i mogli doći do te vakcine, znamo da smo neka sredstva uložili u otkrivanje nove vakcine, sada Agencija za lekove da prati situaciju”, ukazuje Kon.
Odgovarajući na pitanje, na osnovu čega će se doneti odluka o tome koja je vakcina najbolja, epidemiolog Kon kaže da ne postoji najbolja vakcina – ili je registrovana za upotrebu ili nije.
“Svaka vakcina može da bude umrtvljena, da koristi delove mikororgaizma, sve su različite, bilo koja da postane zvanična – bilo koja je bezbedna za upotrebu”, istakao je Kon.
Prema njegovim rečima, jedino što može da se prati je kolika je efikasnost ispoljena, da li reaguje stvaranjem antitela i koliko štiti od bolesti.
Govoreći o tome koliko će vakcina da štiti, Kon kaže da nije govorio da je pitanje antitela diskutabilno, već se pojavljuju pojedinačni slučajevi da se javljaju reinfekcije.
“To je mali broj, uglavnom se smatra da je do 18 meseci zaštita, to će se ispitivati i to će imti uticaja na vakcvinaciju”, rekao je Kon.
Vakcina za koronavirus razvijena na Oksford univerzitetu je bezbedna i razvija zaštitu imunskog sistema, objavio je BBC ohrabrujuće otkriće koje su istraživači obelodanili u medicinskom Lancet časopisu.
Testiranja obavljena na 1.077 osoba pokazala su da injekcija vakcine dovodi do razvoja antitela, ali i belih krvnih zrnaca, takozvanih T-ćelija ubica, koje mogu da se bore protiv koronavirusa, i do 56. dana ispitivanja. Ovaj imunski odgovor može da bude veći posle druge doze vakcine, pokazalo je istraživanje na 10 osoba.
U poređenju s kontrolnom grupom (davana im je vakcina protiv meningitisa), vakcina za SARS-CoV-2 izaziva češće manje nuspojave, ali rešive paracetamolom. Nije bilo ozbiljnih neželjenih efekata. Na osnovu ovih rezultata, autori kažu da bi trebalo sprovesti dalje kliničke studije, uključujući i na starijim osobama. Sadašnji rezultati fokusirani su na imunski odgovor koji je meren u laboratorijskim uslovima, a dalja ispitivanja će potvrditi da li vakcina efikasno štiti od infekcije.
Još uvek je rano da se pouzdano kaže da je to dovoljno za potpunu zaštitu tako da su veća ispitivanja u toku.