Danas stupa na snagu Zakon o slobodi veroispovijesti

Usvojen je uprkos protivljenju Mitropolije crnogorsko-primorske SPC, uz hapšenje poslanika dijela opozicije, što je dodatno produbilo postojeću krizu u toj državi.

Usvajanjem tog zakona prestaje da važi dosadašnji Zakon o pravnom položaju vjerskih zajednica iz 1977.

Crnogorske vlasti uvjeravaju da novi zakon garantuje punu slobodu veroispovijesti svim vjernicima i ravnopravan položaj svih vjerskih zajednica u Crnoj Gori, kao i punu slobodu uvjerenja svim onim građanima koji nisu vjernici.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pomenuti zakon predviđa da će svi vjerski objekti koji predstavljaju kulturnu baštinu, a koji su bili imovina države Crne Gore prije gubitka njene nezavisnosti 1918. godine i koji kasnije nisu na odgovarajući pravni način prešli u svojinu neke vjerske zajednice, biti prepoznati kao državna imovina.

Zakon predviđa i da ako bilo koja vjerska zajednica raspolaže dokazima da je na osnovu nekad ili danas važećih propisa postala vlasnik neke imovine država će to priznati i poštovati.

Tokom pokušaja odbrane spornog zakona, koji se smatra diskriminatorskim, iznesen je niz zabrinjavajućih i grubih falsifikata istorijskih činjenica, posebno u tzv. Apelu88, na koji je juče objavljen odgovor pod nazivom Zajednička reakcija, a koji je potpisalo 85 akademiskih radnika i naučika, mahom istoričara.

Uz poziv na suzdržavanje od "istorijski i činjenično neutemeljenih iskaza", potpisnici te zajedničke reakcije ističu da Crna Gora u SFRJ, te u docnijoj SRJ, kao i u Državnoj zajednici Srbije i Crne Gore, imala nepromijenjen i ustavom zagarantovan položaj ravnopravne federalne jedinice, te je njena nezavisnost posljedica tog statusa, koji joj je u kontinuitetu bio omogućen, a ne događaja iz 1918.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije