Zašto je film o transhumanizmu odnio 7 Oscara

SF KOMEDIJA redateljskog dvojca Dana Kwana i Daniela Scheinerta pokorila je 95. dodjelu Oscara, potvrdivši 7 od ukupno 11 nominacija. Film je zaslužan za činjenicu da je prvi put (formalno) azijska glumica nominirana i nagrađena Oscarom u kategoriji najbolje glavne glumice.

UPOZORENJE! Tekst može sadržavati spoilere!

Michelle Yeoh (Crouching Tiger, Hidden Dragon), porijeklom iz Malezije, postala je prva Azijka koje se Akademija sjetila u dugoj 95-godišnjoj povijesti Oscara, a “prvi put” se dogodio i legendi američke kinematografije Jamie Lee Curtis, koja je zlatni kipić osvojila u kategoriji najbolje sporedne glumice, i to nakon što je prošle godine okončala najdugovječniju horor-franšizu Halloween. 

Oscara je dobio i scenarij, ali i glumac Ke Huy Quan (Indiana Jones, Goonies), koji je davno u Ameriku stigao brodom, onako kako to najviše vole oni koji puste suzu uz srceparajuće priče došljaka koji su uspjeli ostvariti američki san.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Naslov koji se sinoć izgovorio najviše puta, Everything Everywhere All at Once, zaista najbolje opisuje ono što se događa u kinesko-američkom filmu. Sve na jednom mjestu možda bi bolje dočarao samo megalomanski slogan “Daj mi sve sad i odmah”. 

Hrenovke umjesto prstiju, možeš biti tko god hoćeš, u jednoj stvarnosti si glumica, u drugoj se boriš kao Jackie Chan, a boriš se dildoima, i ostale “uvrnute” scene samo su jedan mali dio priče iz multiverzuma koje omogućava čudesna aplikacija.

Tri cjeline

Radnja je podijeljena u tri cjeline, čiji naslovi zajedno kreiraju ime filma. Disfunkcionalna obitelj kineskih imigranata vodi praonicu rublja u Americi. Evelyn Quan Wang (Michelle Yeoh) s mužem Waymondom (Ke Huy Quan) i kćeri Joy (Stephanie Hsu) živi u kaotičnoj svakodnevici ispunjenoj nezadovoljnim klijentima, zahtjevima dementnog oca i kćeri koja se outa kao lezbijka. 

Jednog dana obitelj se uputi u poreznu upravu, gdje promućurna i za svoj predani rad nagrađivana službenica Deirdre Beaubeirdre (igra je izvrsna Jamie Lee Curtis) uvidi kako je Evelyn kupila aparat za karaoke i nezakonito ga prijavila kao poslovni trošak. Razgovor protječe u netom otkrivenoj mogućnosti u koju ju je uveo njen suprug – da uz pomoć aplikacije i slušalica putuje kroz metaverzume u kojima može biti majka, glumica i ratnica. 

Događa se sukob s poreznom službenicom pa priča vodi ka zapletu neslućenih razmjera. 

Alternativne stvarnosti se miješaju kao da su u bubnju perilice za rublje, s centrifugom podešenom na 1000 obrtaja. Likovi se sele iz jedne stvarnosti u drugu, susrećući se s raznim verzijama svojih ličnosti. Glavna junakinja saznaje da je dobra u svemu što radi u svojim alternativnim metaverzumima, i to baš zato što je tako loša u svemu što radi u stvarnom životu, kako joj kaže njezin suprug.

Uloga majke u kapitalističkom društvu

Film na IMDb-ju ima ocjenu 8.0 i zapažen rezultat na box officeu. Veliki uspjeh filma krije se u činjenici da njegova priča pod okriljem woke agende progovara o obitelji, američkom snu i ulozi majke u kapitalističkom društvu. Žene danas žongliraju između posla, obiteljskih obaveza i zahtjevnog majčinstva tako da im trebaju supermoći kako bi sve mogle stići. 

Majkama su svi uglavnom i zahvaljivali sinoć, a najemotivnija je bila Jamie Lee Curtis, koja je svojoj majci Janet Leigh (nezaboravnoj po ulozi u Hitchcockovom Psychu) na pozornici teatra Dolby doviknula da je osvojila Oscara.

Everything Everywhere All at Once je nezaboravno filmsko iskustvo kojeg ćete se dugo sjećati nakon što vidite ovu priču i način na koji je realizirana. Film je zabavan, uzbudljiv i duhovit te u njemu postoji aktualan filozofski trenutak koji propituje naš odnos prema modernim tehnologijama i metaverzumu. Dakle, film ima “sve na jednom mjestu”. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije