Fotograf: Nemanja Mićević/MSURS
U toku postavke organizovano je više stručnih vođenja i nekoliko radionica za djecu. Na zahtjev škola priređeno je više od 50 grupnih vođenja za učenike osnovnih i srednjih škola Gimnazije, Katoličkog školskog centra „Blaženi Ivan Merc“, Tehnološke škole, Medicinske škole, Ekonomske škole, Građevinske škole, Muzičke škole u Banjaluci, Gimnazije iz Prnjavora i Prijedora, osnovne škole „Ivo Andrić, „Nikola Tesla“, „Georgi Stojkov Rakovski“, „Dositej Obradović“ (škole iz Jošavke i Krupe na Vrbasu), te za studente različitih odsjeka sa Filozofskog fakulteta, Filološkog fakulteta, Fakulteta političkih nauka, Akademija umjetnosti u Banjaluci, kao i brojni turisti koji su tokom ovog perioda posjetili Grad Banjaluku.
Izložba je organizovana u saradnji sa Narodnim Muzejom Srbije i predstavlja njihov najznačajniji izložbeni projekat u ovoj godini, koji je iniciran od strane Ministarstva kulture Srbije, budući da je izvršni savjet Unesko-a izabrao Nadeždu Petrović za Unesko ličnost 2023. godine. Nakon gostovanja u Banjaluci izložba će biti otvorena u Galeriji „Nadežde Petrović“ u Čačku u gradu u kome je rođena, 11. oktobra na dan njenog rođenja. Posebno treba naglasiti da je ove godine Grad Čačak izabran za prvu Nacionalnu prestonicu kulture Srbije zbog čega je i ova saradnja na projektu još značajnija.
Nadežda Petrović je među velikanima srpskog slikarstva koji su ostavili neizbrisiv trag u Srbiji krajem 19. i 20. vijeka. Školovala se u Beograd i Minhenu, pisala je likovne kritike, bila je veliki humanitarac i dobrotvor, učestvovala je u osnivanju humanitarne organizacije Kolo srpskih sestara, te vođena idejom kulturnog ujedinjenja Južnih Slovena bila je inicijator pokretanja Prve jugoslovenske izložbe i umjetničke kolonije na Balkanu u Sićevu. Kao bolničarka, učestvovala je u Balkanskim ratovima i Prvom svjetskom ratu, njegujući ranjenike i brinući se o bolesnicima. U novonastalim ratnim okolnostima iz čina slikanja Nadežda crpi moralnu i emotivnu snagu, a njene slike, uz umjetničku vrijednost, nose težinu uzvišenog djela podarenog Srbiji. Tada nastaju čuvena djela sa motivima Vezirovog mosta i Gračanice, te slike koje ostavljaju svjedočanstvo o tragičnoj sudbini srpskog naroda. Oboljela je od tifusa, zbog kojeg je tragično preminula 1915. godine u Vojnoj bolnici u Valjevu.