Ovaj iznimni poduhvat omogućiće naučnicima da utvrde hoće li bilo koja buduća vakcina efikasno djelovati protiv virusa, rekli su stručnjaci s Instituta Peter Doherty za infekciju i imunitet. Australijanci su time postali tek druga laboratorija u svijetu, poslije jedne u Kini, koja je uspjela razviti virus.
No, za razliku od Kineza (koji su objavili "samo"genetski kod virusa), oni će svoje otkriće odmah podijelili sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom, koja će ga pak proslijediti laboratorijima diljem svijeta koji su uključeni u razvoj vakcine za koronavirus
Naučnici su virus razvili od pacijenta koji je zaražen prošlog petka, a ekipa ABC bila je u laboratoriji upravo u presudnom trenutku kada je virus uspješno "uzgojen".
Zamjenik direktora Instituta Mike Catton taj je uspjeh kratko prokomentarisao s tri riječi: – Imamo ga. Fantastično!
Doktor Catton je rekao da je ovo otkriće od "vitalne važnosti" i da će postati ključni dio u procesu razvijanja cjepiva, budući da će naučnici moći testirati bilo koju potencijalnu vakcinu protiv laboratorijske verzije virusa.
Nadalje, ovo će omogućiti naučnicima da razviju test kojim će se moći identificirati ljudi zaraženi virusom i prije nego razviju bilo koji od simptoma. Osim toga, razvoj virusa u laboratoriju omogućiće i bolje razumijevanje ponašanja koronavirusa, piše ABC.
Da bi bolje razumjeli bolest koju izaziva koronavirus, a koja je prema dosad dostupnim podacima usmrtila barem 106 osoba, naučnici su radili danonoćno.
– Radili smo po 12 sati dnevno svaki, ne bismo završili prije 2 ujutro. Srećom, bili smo pripremljeni za ovako nešto, ovaj Institut je osnovan upravo s tom svrhom. I zato smo u samo pet dana – od petka do utorka – uspjeli dijagnosticirati bolest, detektirati koronavirus, sekvencionirati ga i konačno izolirati – rekao je dr. Julian Druce.
Dr. Catton rekao je još nešto o samom virusu:
– Koronavirus je opasan, ubija neke ljude, ali nije smrtonosan poput, recimo, ebole. No, rana dijagnoza je vrlo važna jer zdravstvenim službama diljem svijeta daje bolju šansu da zaustave njegovo širenje ili barem njegovu silinu.
Napomenuo je i kako je evidentno da je ovaj koronavirus manje smrtonosan od SARS-a:
– Oko 10 posto zaraženih od SARS-a je preminulo, dok je u ovom slučaju ta brojka oko 3 posto. Moje mišljenje je i da je ta brojka zapravo mnogo manja – zaključio je Catton.
Tekst preuzet iz Jutarnjeg