Klavijaturista te hard-rok grupe je, kako je saopštio njen predstavnik za štampu, “prešao iz Tame u Svjetlost”.
Lord je 1968. bio jedan od osnivača sastava “Deep Purple, grupe koja je među rodonačelnicima “hard-roka” i “hevi metala”.
Svirao je klavijature, a na klaviru je naučio da svira sa pet godina i
na njegovo stvaralaštvo uticala je i klasika – Johan Sebastjan Bah i
Pjotr Iljič Čajkovski, kao i drevna engleska muzika i džez.
Posle raspada benda, 1976. godine svirao je sa grupom “Whitesnake”, kao i
u grupi “Paice Ashton & Lord”, zajedno sa Janom Pejsom iz “Parpla”.
Grupa se ponovo objedinila 1984. godine i Lord je od tada bio
ponovo u njenom sastavu, a 2002. godine saopštio je da namjerava da se
usredsredi na solo projekte.
Uglavnom se bavio komponovanjem klasične muzike.
Bez obzira na tešku bolest, nije posustajao i gubio duh, najavljujući
avgusta prošle godine da će se izliječiti i vratiti se publici. U februaru
ove godine liječio se u Izraelu.
Albumi grupe “Deep Purplel” prodati su u svijetu u tiražu od oko 100 miliona primjeraka.