Transtromeru Nobel za književnost

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Transtromer je rođen 15. aprila 1931. u Stokholmu, pjesnik je i prevodilac. U obrazloženju nagrade je stajalo da njegova poezija “kroz kondezovane, prozirne slike, daje svež pogled na stvarnost.” Dobitinik je brojnih pjesničkih nagrada a 2003. godine Transtromer je nagrađen i Zlatnim vjencem na Struškim pjesničkim večerima.

Tomas Transtromer rođen je 1931. godine u Stockholmu, gdje je i završio studij psihologije. Svoje prve pjesme Transtromer je napisao još kao tinejdžer, a prvu zbirku, naslovljenu ‘17 pjesama’, objavio je 1954.,kao 23-godišnjak.

Kritičari njegove pjesme opisuju kako modernističke i ekspresionističke, a karakterišu ga jednostavni opisi svakodnevnih događaja u prirodi, pogotovo mistični pogled na univerzalna razmišljanja ljudskog uma.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

On je decenijama svoje vrijeme dijelio između karijere psihologa  i pjesnika, a život mu je zakomplikovao i težak moždani udar koji je doživio 1990., nakon čega je ostao djelomično paralizovan.

Pjesnik je zbog toga skoro izgubio moć govora, te su mu otežani pokreti na cijeloj desnoj strani tijela. U godinama poslije moždanog udara i dalje je nastavio pisati poeziju, pa je 2004. izašla zbirka ‘Velika enigma’, u kojoj se nalazi tek pet pjesama i 45 haikua.

Bavio se i prevođenjem stranih pjesnika na švedski, koje je uvijek birao po vlastitoj književnoj estetici i ukusu.

Prve reakcije svjetskih medija govor o tome da je Nobelova nagrada Tomasu Transtromeru donekle iznenađujuća, s obzirom na njegov autsajderski status u književnim krugovima i u medijima, ali i zaslužena.

Nakon što je objavljen laureat javnosti se obratila njegova supruga Monica, s izjavom da se pjesnik nije nadao da će doživjeti takvu čast.

Saopštavanje imena dobitnika Nobelovih nagrada započelo je u ponedjeljak objelodanjivanjem imena trojice naučnika koji su dobili nagradu za medicinu i fiziologiju – Brus Bjutler (SAD), Žil Ofman (Luksemburg) i Ralf Stejnmen (Kanada).

Od 1901. godine Nobelove nagrade je dobilo 817 pojedinaca i 23 organizacije. Od svih nagrada svega 41 je pripala ženama, a 776 muškarcima.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije