Studenti iz četiri grada zajedno stavaraju umjetnost BiH

Uz to, u saradnji ovih akademija i EU info centra, te Delegacijom EU u BiH, četiri studenta čiji su radovi izabrani za najbolje imaće priliku da posjeti prestižnu akademiju Brera u Milanu.

Današnja izložba je inače finalni proizvod  ove saradnje, koja je počela u proljeće prošle godine. Svaka akademija je dobila različitu temu, pa je tako banjalučka Akademija dobila „vode i okoliš“, Široki Brijeg „djeca i obrazovanje“, sarajevska se bavila „ljudskim pravima“, a u Trebinju su se bavili „kulturnim i prirodnim nasljeđem“.

Nagrađeni studenti su Nina Ninković, akademija umjetnosti u Banajluci, Martin Frljić, akademija likovnih umjetnosti u Mostaru, Sonja Bjeloš, akademija likovnih umjetnosti Trebinje i Ajla Salkić, akademija likovnih umjetnosti Sarajevo. Oni će imati priliku da u Milanu predstave, pored svojih radova, i akademije sa kojih dolaze.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Nina Ninković nam je rekla kako se raduje putu u Milano, koje će iskoristiti tza sticanje novih iskustava ali i prezentaciju akademije iz koje dolazi.

„Moj rad je bio na temu vode i okoliša i koristila sam tri elementa, a to su fotografije sa interneta ekoloških katastrofa, slogan „open your eyes“ i hešteg „Nofilter“. Koristila sam Insagram društvenu mrežu da predstavim svoj rad, jer danas su svi svijesni koliko su društvene mreže zastupljenje i tako sam željela da približim ovaj rad široj populaciji mladih ljudi. Moja poruka je da ljudi treba da se osvijeste i da poduzmemo nešto da spasimo našu planetu“, rekla je Nina.

Vaša predanost ovoj zajedničkoj inicijativi je neupitna i drago mi je vidjeti da je umjetnost zu BiH itekako živa. Često u EU govorimo o jednoj zajednici vrijednosti i a umjetnost je jedan od načina da se ove zajedničke vrijednosti izraze što se opet oslanja i na slobodu izražavanja, jer umjetsnost samma po sebi podrazumjeva slobodu da se izrazi.

Takođe, govorimo često o organizaciojama civilnog društva a ovdje bih potcrtao vrijednost ne samo umjetnika već i njihovih profesora. Ne postoji samo jedan umjetnost i ako ova zemlja bude napredovala ka EU integracijama i bićete sve više integrisani u umjetnost EU čiji ste već dio na neki način.  Ovi radovi ne govore samo o orginalnosti  i razmišljanju njihovih autora i emocijama koje su oni izražavali već svjedoče o tome šta znači živjeti i govori o istoriji tradiciji i budućnosti.

Okupljenima u galeriji Dječijeg pozorišta se obratio i šef Delegacije Evropske unije u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH, ambasador Lars Gunnar Wigemark.

On je rekao da je predanost onih koji su bili uključeni u ovu zajedničku inicijativu neupitna, te da mu je drago što vidi da je umjetnost u BiH itekako živa.

„Često u EU govorimo o jednoj zajednici vrijednosti, a umjetnost je jedan od načina da se ove zajedničke vrijednosti izraze što se opet oslanja i na slobodu izražavanja. Takođe, ovdje bih potcrtao i vrijednost, ne samo umjetnika, već i njihovih profesora. Moram reći da ne postoji samo jedna umjetnost i ako ova zemlja bude napredovala ka EU integracijama i vi ćete biti sve više integrisani u umjetnost EU, čiji ste već dio na neki način.  Ovi radovi ne govore samo o orginalnosti i razmišljanju njihovih autora i emocijama koje su oni izražavali, već svjedoče o tome šta znači živjeti i govori o istoriji tradiciji i budućnosti“, poručio je Wigemark.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije