Smartfonovi zamjenjuju foto-aparate

Prema podacima NDP-a ( iz studije “Imaging Confluence”, 27% svih fotografija koje su napravljene u SAD-u ove godine snimljeno je smartfonovima, i to je rast od 17% u odnosu na prethodnu godinu.

Ovaj rast stručnjaci objašnjavaju smanjenim brojem fotografija nastalim klasičnim foto-aparatima. Njihov broj pao je sa 52 na 44%. Manje kamere prošle godine izgubile su 27% tržišta (izraženo u zaradi koja je prodaja ostvarivala), dok je jeftinijim digitalnim fotoaparatima prodaja pala za deset posto.

“Korisnici koji za fotografisanje i video koriste smartfonove to rade kada žele da to učine spontano,” rekla je Liz Kating, direktorka NPD-a. “Ali, kada su u pitanju važnije situacije, foto-aparati ili kamkorderi i dalje su prvi izbor.”

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ovaj trend je mogao da se primeti i Yahoo-ovom foto-šering servisu Flickr, koji omogućava da se javno publikuju različiti modeli aparata. Appleov iPhone je krenuo u pohod na vrh 2008. godine, i ubrzo na vrhu zamenio gigante Canon i Nikon. Početkom ove godine, prvo mjesto suvereno je preuzeo iPhone 4.

Ali, nekim uređajima ovakve promjene na tržištu dobro su došle. Prodato je 12% više aparata kojima je moguće promijeniti objektiv, a zarada na njima porasla je za 11%. Digitalnim foto-aparatima s optičkim zumom od 10x (i većim) prodaja je porasla za 16 procenata (vrijednost prodaje za 10 posto).

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije