Seksualizacija djetinjstva

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U sličnom incidentu, francuski modni brend, Jours Apres Lunes lansirao je liniju donjeg veša za djevojčice između 4 i 12 godina, koju su reklamirali tako što su prikazivali veoma mlade djevojčice u donjem vešu, našminkane i sa natapiranim frizurama.

 

Ovi incidenti pokrenuli su debatu širom svijeta. Da li mi seksualizujemo djecu? Da li ih eksploatišemo? Jesmo li komercijalizovali djetinjstvo? Udruženja roditelja i političke stranke su se obrušile na Vogue i Jours Apres Lunes, kazavši da su ovakvi prizori uznemirujući, nepristojni i potpuno neodgovorni. Da li se djeci uskraćuje pravo da budu djeca? Čini se da je odgovor na to pitanje – da. Djeca su izložena svijetu odraslih sa kojim još nisu sposobna da se nose. Prema psiholozima, ovo može dovesti ne samo do psiholoških poremećaja, već i do toga da djeca imaju iskrivljenu predstavu o tijelu i želju da se uklope u društveno prihvaćenu definiciju lijepog i zgodnog.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Prije nego što to odbacimo kao zapadnjački fenomen, pogledajmo naše realiti programe. Tamo imate malu djecu koja izvode tačke u kojima plešu uz seksi koreografiju, vrte bokovima i isturaju prsa, noseći istu odjeću kao odrasli glumci i glumice i uz zavodničke izraze lica. Imate djecu u humorističkim programima koja pričaju viceve za odrasle, čemu se aplaudira. Zar to nije seksualizacija djece i uskraćivanje suštine djetinjstva?

 

Ovakvo stanje je zabrinjavajuće jer dječji psiholozi vjeruju da su djeca pod sve većim pritiskom da oponašaju odrasle, usljed neodgovornog marketinga i reklama. Stručnjaci imaju obilje dokaza koji pokazuju da psihološke promjene dolaze ranije kod današnje djece i da pubertet počinje već u osmoj godini. Širom svijeta, sve je više slučajeva trudnoće i abortusa kod djece, maloljetničkog kriminala i slučajeva depresije i samoubistava kod tinejdžera. Nedavno su tri desetogodišnjaka izbačena iz škole pod optužbom za seksualno uznemiravanje, a oni su se branili govoreći da su samo igrali “igru silovanja”. Manekenka koja od dvanaeste godine reklamira bikini, zatrudnila je sa petnaest godina i ponosno postavila slike bebe sa ultrazvuka na Facebook. To su samo neki od primjera koji pokazuju kako ovo utiče na djecu. Stvarni scenario je još gori.

 

Ovaj trend da se djeca koriste u reklamama i marketinškim kampanjama na način koji nije prikladan za njihov uzrast naziva se “korporativna pedofilija”, “pornifikacija djece, “adultifikacija djece” itd. Ova problematika povlači sa sobom pitanje o tome kako današnja djeca odrastaju. Da li zaista želimo da nam djeca budu starmala i da imaju informacije o svemu,  samo ne o tome kako je biti dijete? Pustimo djetinjstvo da bude nevino kao što bi trebalo da jeste. Moramo se dobro zapitati kako na djecu utiče popularna kultura, kao i kako su djeca predstavljena u medijima. To nije poziv na ukidanje takvih realiti programa i reklama, ali moramo uvesti neke regulative kako bismo zaštitili interese svoje djece. To je poziv da se osigura da djetinjstvo ostane razigrano i nevino i da djeca ostanu djeca.

 

Tekst preuzet sa YouthKiAwaaz

 

Za BUKU prevela i prilagodila Milica Plavšić.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije