Naučnici predvođeni Vinsentom Balterom sa Univerziteta “Ekol normal”
analizirali su ostatke vilice Australopithecus africanusa, koji je živio
prije oko 2,5 miliona godina i otkrili da se hranio i mesom i biljkama.
Ispostavilo se da su pripadnici dvije kasnije vrste hominida imali
određeniji ukus: dok je Paranthropus robustus sa uživanjem konzumirao
biljnu hranu, prvi predstavnici vrste homo davali su prednost mesu – što
je, zaključuju naučnici, pogodovalo njihovom evolucionom razvoju.
Sa klimatskim promjenama, iščezla je i hrana za Paranthropuse i oni su na posletku istrebljeni.
S druge strane, Australopithecus jeo je najrazličitije vrste hrane, uključujući i meso, lišće i plodove biljaka.
Ovako raznovrsna ishrana omogućila mu je da u svakom godišnjem dobu ima nešto za jelo.
Ipak, stručnjaci upozoravaju da to što je prvim ljudima prijalo meso,
ne znači da i savremeni čovjek treba da bira isključivo takvu hranu.
Zapravo, povećan unos crvenog mesa povezan je sa kraćim životnim vekom
pojedinaca, pa ako težite dugovječnosti, ugledajte se na Paranthropusa.