Njihov genetski kod sadrži ključ njihovog “jedinstvenog imuniteta”, koji ih štiti od smrtonosnih virusa.
Istraživači se nadaju da će ove informacije iskoristiti da bi otkrili tajnu slijepih miševa koji prenose virus korona a ne obolijevaju od njega.
Kažu da to u konačnici može donijeti rješenja koja će pomoći ljudima tokom ove i budućih pandemija.
Profesorica Emma Teeling sa University College Dublin kaže da sekvence genoma koje su otkrili ukazuju na to da slijepi miševi imaju “jedinstven imuni sistem ".
Razumijevanje kako slijepi miševi mogu tolerisati viruse, a da se ne razbole, može pomoći u razvoju novih terapija za viruse kao što je Covid-19.
"Kada bismo mogli imitirati imuni odgovor slijepih miševa na viruse, koji im omogućava da ih tolerišu, onda bismo mogli u prirodi tražiti lijek," kazala je za BBC News.
"On je već evoluirao, ne moramo izmišljati toplu vodu. Sada imamo potrebne alate da razumijemo koje korake treba da preduzmemo; moramo razviti lijekove da to postignemo."
Prof. Teeling je suosnivač projekta Bat1K project, koji za cilj ima da dekodira genome svih 1,421 vrsta slijepih miševa.
"Ovi genomi su alati koji su potrebni da se identifikuju genetska rješenja koja su evoluirala u slijepim miševima, a koja bi se mogla iskoristiti da se ublaže starenje i bolest kod ljudi", kazala je ona.
Smatra se da je Covid-19 potekao od slijepih miševa, a da je prenesen na ljude preko druge, za sada neidentifikovane životinje. I za mnoge druge bolesti poput Sarsa, Mersa i Ebole se vjeruje da su na ovaj način došle do ljudi.
Ekolozi upozoravaju da slijepe miševe ne treba proganjati i kada se ne uznemiravaju u njihovim prorodnim staništima, oni ne predstavljaju rizik za ljude.
Slijepi miševi su važni za održavanje ravnoteže u prirodi. Mnogi raznose sjeme voćaka, dok se drugi hrane insektima.