Najveće žive mačke na svijetu obilježavaju svoj dan

 

Ako pitate Kineze, tigar je kralj životinja. 

Brži od munje, tiši od vetra, ovaj lepotan je simbol moći, i to ne samo na Dalekom istoku, već i u zapadnim civilizacijama. Stoga su ga još Stari Rimljani vezivali za boga Bahusa, Grci za Dionisa, Egipćani za Ozirisa… U istočnjačkim kulturama šape, kandže i zubi tigra i danas se nose kao amajlije jer simbolizuju snagu, muškost, harmoniju, dugovečnost i teraju "zle duhove", piše Pet Magazine.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Najveća mačka na planeti

U narodnim verovanjima, astrologiji, mitovima i legendama tigar je često važan motiv, a da to nije bez razloga, lako je uočiti već s prvim pogledom na ovu divlju mačku. Mužjak, koji može biti dug do tri metra a težak do 400 kilograma, smatra se najvećom i najjačom mačkom na planeti. A nakon medveda, on je i najveći kopneni grabljivac. Neustrašiv je, surov, oslanja se samo na sebe i velika je pretnja svakome ko mu se nađe na meti. Noge su mu toliko jake da čak i kada bi ga čovek ustrelio, on bi i dalje stajao. Sve dok ne iskrvari. Ne plaši se ni vode, za razliku od mnogih svojih rođaka, štaviše, izvrstan je plivač. Snalazi se u rekama, uspeva da se popne i uz granje, skače visoko, vidi odlično. Zato mu se sve životinje sklanjaju s puta. On će ustuknuti (možda) samo u slučaju da se nađete s njim oči u oči.

Lovi iz zasede

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Preferira lov iz zasede, pa suočavanje doživljava kao neprijatnu situaciju iz koje bi radije izašao nego što bi napao. Nije noćna životinja, ali najviše voli da hvata plen u sumrak ili u zoru. U prirodi lovi i male i velike životinje, a poslastica su mu divlje svinje. Vreba ih iz prikrajka, zaleti se na njih s leđa, zarije kandže u svoj plen i odvuče ga u duboko rastinje. Može da pojede i 20 kilograma u cugu, a potom spava isto toliko sati. Ne ostavlja ni krzno ni kosti iza svog obroka. Uvek lovi sam, voli samotnjački život, a ovu naviku prekida samo u doba parenja.

Ženka, prava kraljica

Ženke nisu slabiji pol u ovom carstvu. Iako nešto manja i lakša, tigrica ima sve osobine mužjaka. Snažna je, opasna i nemilosrdna u lovu, ali predana i posvećena majka. Polnu zrelost dostiže s tri do četiri godine, i tada traži partnera. Pari se u proseku desetak dana, a onda put nastavlja sama. Gravidna je oko sto dana i obično ima tri mladunca. Bebice otvaraju oči već s petnaestak dana, a s dva meseca počinju da jedu meso. U društvu majke uglavnom ostaju oko dve godine, nakon čega se osamostaljuju i kreću svako na svoju stranu.

Stanište

Ove najveće i najjače mačke na svetu žive u azijskim džunglama, u Sibiru i jugoistočnoj Aziji, ali ukoliko čovečanstvo nastavi da ih lovi ovim tempom, preti im sudnji dan. Jedna su od ugroženijih vrsta. Procenjuje se da ukupno ima jedva 10.000 jedinki, a paradoks je što ih je više u zarobljeništvu nego u divljini. Pored toga što ih ima u zoološkim vrtovima po svim ćoškovima planete, sve je više tajkuna koji ovu divlju mačku drže kao ljubimca, zaključanu u kavezima i u izolaciji, kao ukras ili statusni simbol. A koliko je ljudstvo surovo prema ovim divljim mačkama, vidi se i po neverovatno odvratnoj navici pojedinih „gurmana”. Samo na farmama u Laosu živi oko 700 tigrova, a 6.000 njih čuva se u više od 200 centara za uzgoj u Kini. Zašto? Da bi se meso ovog kralja mačaka našlo na tanjirima „ekskluzivnih” kafana, a ima i drugih komercijalnih upotreba – prodaja mladunaca ili makar njihove kože!

"Otisak prsta"

Dok se svet ne opameti, međunarodna udruženja čine sve kako bi nam otvorila oči i spasla ovo što nam je preostalo od prelepih mačaka narandžastog krzna sa crnim prugama. Ove šare, inače, razlikuju se od jedinke do jedinke i svojevrstan su otisak prsta u mačjem carstvu. Pruge, neponovljive i jedinstvene kod svakog tigra, nalaze se ne samo na krznu nego i na koži. Kraljevski, nema šta.

Zanimljive činjenice

– Postoji više tigrova koji su zatvoreni u privatnim kućama kao kućni ljubimci nego što ih ima u divljini

– Njihova pljuvačka ima antiseptička svojstva

– Tigrovi su dobri plivači i mogu da plivaju ​​do šest kilometara

– 95,6 odsto genoma dele tigar i domaća mačka!

– Jevreji tigra smatraju simbolom vrednosti

Vrste tigrova:

Dele se na šest osnovnih vrsta:

Indokineski tigrovi 

Žive u Mjanmaru, južnoj Kini, Tajlandu, Vijetnamu i Kambodži. Smatra se da ih trenutno u divljini ima između 600 i 650 i isto toliko u zarobljeništvu. Teški su od 150 do 200 kg.

Južnokineski tigrovi 

Oko 50 južnokineskih tigrova živi u zarobljeništvu, a samo njih dvadesetak u divljini. Na ivici su istrebljenja zbog potražnje za kostima tigrova u kineskoj medicini. Teški su od 130 do 175 kg.

Sumatranski tigrovi 

Tamniji su od ostalih, imaju kraće noge i spadaju u najmanju podvrstu tigrova. U divljini ih ima oko 50, dok ih u zarobljeništvu ima između 400 i 500. Teški su između 70 i 140 kg.

Malajski tigrovi 

Stanište im je Malezija, gde ih u divljini ima oko 500. Teški su od 50 do 130 kg.

Bengalski tigrovi

Ova najpoznatija vrsta tigrova živi u Indiji, Bangladešu, Butanu, Kini, Mjanmaru i Nepalu. Dobro se prilagođavaju na različita staništa i nadmorske visine, i trenutno ih u divljini ima oko 3.000. Smatra se da je bengalski tigar i najagresivnija podvrsta ove velike mačke. Teški su od 180 do 260 kg.

Sibirski tigrovi 

Žive u severnoj Kini i Sibiru i najveća su vrsta tigrova. Njihov broj u divljini je drastično opao na jedva 500, dok ih u zarobljeništvu ima još toliko. Prepoznatljivi su po debelom krznu i krupnijoj građi. Teški su od 180 do 260 kg.

Svetski ili Međunarodni dan tigrova održava se 29. jula svake godine od 2010, kada je prvi put proglašen na samitu u Sankt Peterburgu. Ove životinje su dobile svoj dan kako bi se podigla svest o padu broja divljih tigrova, koji su na ivici izumiranja, kao i da bi se podstakle različite akcije kako bi se ove životinje sačuvale.

Mnoge svetski poznate organizacije koje se bave očuvanjem prirode i životinjskih vrsta, stoje iza ovog događaja, a među najistaknutijima su Svetska fondacija za prirodu, Međunarodni fond za dobrobit prirode i Institut Smitsonijan. Podršku tigrovima možete dati i vi pomoću haštagova na društvenim mrežama #WorldTigerDay ili #InternationalTigerDay.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Preminuo David Lynch

Najčitanije