Lance Armstrong se neće boriti protiv optužbi za doping

“U životu svakog čovjeka dođe trenutak kada mora priznati da je dosta.
Za mene je taj trenutak došao sada”, napisao je Armstrong u oficijelnoj
izjavi.

USADA, organizacija priznata kao oificijelna antidoping agencija za
Olimpijske igre, Panameričke igre i Paraolimpijske igre u Sjedinjenim
Američkim Državama, je optužila Armstronga za korištenje, posjedovanje,
prodavanje i davanje drugima droga za poboljšavanje sposobnosti.

Armstrong, koji je dugo negirao sve navode o dopingu, je svoju odluku
objavio samo nekoliko dana nakon što je izgubio pravnu bitku kojom bi
agenciji zabranio legalne postupke protiv njega.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Četrdesetogodišnjak, koji se ranije borio protiv raka testisa i koji je
osvajao Tour de France od 1999. do 2005. godine, je sebe opisao kao
sportistu koji je testiran na doping najviše puta na svijetu. Armstrong
nikada nije optužen za doping.

USADA tvrdi da je tokom cijele karijere ovaj slavni biciklista koristio
steroide te da imaju izjave njegovih bivših kolega koje to potvrđuju.
Odbili su reći ko je dostavio dokaze.

“Ovo je tužan dan za sve one koji vole sport i naše sportske heroje. Ovo
je srceparajući primjer kako kultura pobjeđivanja pod svaku cijenu,
ukoliko se ne kontroliše, preuzima primat nad fer, sigurnim i poštenim
takmičenjem. Međutim, za čiste sportiste, ovo je dobar podsjetnik da
postoji nada za buduće generacije da se takmiče na istom nivou sa svima
bez uzimanja droga za poboljšavanje sposobnosti”, izjavio je Travis T.
Tygart, izvršni direktor USADA-e.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Borim se sa optužbama o varanju tokom osvajanja svih sedam utrka Tour
de Francea. Tokom prošle tri godine sam bio podvrgnut dvogodišnjoj
federalnoj istrazi, koja je uslijedila nakon Tygartovog nekonstitutivnog
lova na vještice. Posljedice koje je to ostavilo na moju porodicu, moj
posao za našu fondaciju i na mene, su dovele do toga gdje smo danas.
Dosta mi je svega”, rekao je Armstrong.

Iako nije jasno rečeno šta ovaj potez znači za sportistu, postoji šansa da će mu biti oduzete sve titule, prenosi CNN.

“Danas okrećem novi list. Više se neću osvrtati na ovaj problem, bez
obzira na okolnosti. Okrenut ću se poslu koji sam počeo prije nego sam
osvojio prvi Tour de France – pomaganju porodicama čiji su članovi
bolovali od raka”, dodao je Armstrong.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije