Projekat “This was. This is.” ima za cilj da podstakne refleksiju o važnosti stvari i ideja koje smatra istorijskim u našim životima, a koje se odnose na Evropu u 2011. godini. Posebno je ta refleksija vidljiva u post-konfliktnim državama na Balkanu.
Ljudi iz različitih sredina ovim projektom su ohrabreni da razmisle o značenju “istorije” i sudjeluju u živom međunarodnom dijalogu o shvatanju prošlosti i sadašnjosti.
Udruženje Anonimnih artista iz Banjaluke je partner na ovom projektu za Bosnu i Hercegovinu i region i ovim putem poziva sve mlade ljude da aktivno učestvuju u njemu i na taj način mogu da osvoje zanimljive nagrade.
“Odmah smo prepoznali važnost ovakvog projekta jer kao udruženje uviđamo da se, gledano sa političko-društvene tačke gledišta, pitanja iz prošlosti, posebno na Balkanu, uvijek politizuju i zloupotrebljavaju u sadašnjosti. Sa druge strane, ovaj projekat je zanimljiva platforma za sve mlade kreativce jugoistočne Evrope da na simpatičan, dopadljiv ili angažovan način uporede slike, scene i dešavanja iz prošlosti sa stanjem koje nas danas okružuje”, navode iz ovog Udruženja i dodaju da učesnici imaju mogućnost osvojiti vrijedne nagrade za najbolje osmišljen koncept, kao na primjer putovanje u Budimpeštu.
U okviru projekta “This was. This is.” pozivaju se sudionici da odrede stvari, zgrade, ideje, itd. iz svog svakodnevnog života kao “Ovo je bilo” /This Was/ ili “Ovo jeste”/This Is/, da iste fotografišu i fotografiju objave na web stranici www.thiswasthisis.com.
Korisnici web stranice mogu aktivno učestvovati postavljajući fotografije ili mogu samo ocjenjivati, označavati i komentarisati fotografije drugih učesnika. Stranica funkcioniše kao komunikativno središte projekta, okupljajući učesnike iz cijele Evrope.
U okviru projekta želi se doći do razmišljanja generacija koje su iskusilei promjene nakon 1989, kao i generacije rođene nakon promjene režima, jer oni imaju različite poglede na “Staru Evropu”, kao i na njihovu lokalnu, nacionalnu i regionalnu istoriju”.
“This was. This is.” je dizajniran kao projekt koji će omogućiti maksimalno demokratsko učešće, ohrabrujući tako sve učesnike da pronađu sopstvene pristupe i odgovore – bilo da su biografski inspirisani ili da se bave pitanjima složenije istorijske priče. Ne postoji odluka žirija o najbljoj fotografiji, nego korisnici zajedno odlučuju o pobjedniku.
Projekat ima za cilj pokazati da istorija može biti predmet dijaloga i dovesti do međusobnog razumijevanja, umjesto da bude uzrok napetosti i sukoba. Na taj način želi se podstaći rasprava koja će omogućiti mladoj evropskoj publici da shvate različite poglede na prošlost i sadašnjost kao djeljive i sporne.
UAA! udruženje Anonimnih artista je udruženje neprofitnog karaktera, čiji je glavni cilj rad na poboljšanju alternativne, kulturne i stvaralačke scene grada Banjaluka, Republike Srpske, Bosne i Hercegovine i Evrope, sa posebnim naglaskom na likovnu umjetnost, strip umjetnost i umjetnost dizajna. To podrazumjeva okupljanje ljudi, koji se bave različitim vidovima stvaralaštva, organizovanje manifestacija, predavanja i radionica iz oblasti kulture, promovisanje edukativne strane strip/likovne/dizajn umjetnosti, maštanje, itd. UAA! do sada je organizovalo brojne izložbe, među kojima se najviše ističe “Pecha Kucha Night”, te Internacionalna izložba minijatura “MinimumMaximum”, koja se po treći put održava u našem gradu, u Muzeju RS, a otvorena je do kraja godine.