Kameron ronio do najdublje tačke Pacifika

Čuveni američki režiser Džejms Kameron vratio se na morsku površinu nakon što je zaronio na dubinu od 11 kilometara, do najdublje tačke u Pacifiku.

On je sam zaronio u podmornici “Deepsea Challenger” i bilo mu je potrebno oko dva časa da dođe do dna, gdje je proveo tri časa u istraživanju.

Marijanska brazda nalazi se u zapadnom dijelu Pacifika na dubini od 11 kilometara. Podmornica je opremljena kamerama, pa je Kameron mogao da snima boravak na dnu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ovo je tek drugi sličan poduhvat. Godine 1960. dvočlana posada je u podmornici američke vojske “Trst” prva uspjela da dođe do najdublje tačke u okeanu.

Oni su na dnu proveli 20 minuta, ali je njihov pogled bio nejasan zbog mulja koji se digao prilikom dodira tla.

Prije polaska u novu avanturu, Kameron je rekao da mu je ovo ispunjenje sna.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Odrastao sam uz određene količine naučne fantastike, ali u to vrijeme su je ljudi doživljavali i u realnosti. Ljudi su odlazili na Mjesec, a Žak Kusto je istraživao okean. S time sam odrastao i to je ono što sam cijenio u djetinjstvu”, rekao je Kameron.

Podmornica, koju je dizajnirao sam Kameron, nosi naziv “Vertikalni torpedo”.

Kameron iza sebe ima 72 zarona, uključujući 12 za potrebe čuvenog filma “Titanik”.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije