Kako čovjek utiče na kvalitet vazduha u zatvorenom? Naučnici imaju odgovor i ima veze sa našom kožom

NEBITNO DA LI SE NALAZIMO KOD KUĆE u gradskom prevozu ili na poslu, većinu svog vremena ljudi iz Evrope i Severne Amerike provode u zatvorernom prostoru. Poznato je takođe da je kvalitet vazduha koji udišemo regulisan nevidljivim molekulima koji potiču iz nameštaja ili se stvaraju prilikom aktivnosti u kući. Istraživački projekat koji je vodio Institut Maks Plank sada je otkrio da naša tela takođe hemijski reaguju sa spoljnim svetom, i to mnogo više nego što se ranije pretpostavljalo.

Studija objavljena u časopisu Science, koju je sproveo međunarodni tim iz Danske, SAD, Švajcarske i Nemačke se bavila temom tzv. oksidacionog polja koje se formira oko nas u zatvorenom prostoru, a predstavlja rezultat reakcije ozona sa supstancama na našoj koži.

Svako ima svoje oksidaciono polje?

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Decenijama unazad su istraživači proučavali na koji način različiti molekulu reaguju na otvorenom, a dokazana je i sposobnost atmosfere da se u izvesnoj meri i sama prečisti. Stoga danas znamo da se to dešava u procesu koji je poznat po imenu oksidacija – kada se atmosfera npr. “čisti” od toksičnog benzena ili štetnih gasova staklene bašte kao što je metan. A da hidroksilni radikali predstavljaju neke od najvažnijih komponenti u atmosferi, koji reaguju sa drugim supstancama u vazduhu i pomažu u razgradnji, a nastaju interakcijom tri komponente – UV svetlosti, vodene pare i ozona.

Međutim, u zatvorenom prostoru gotovo i da nema UV svetla – jer se veliki njegov deo filtrira kroz prozorsko staklo. Dakle, kako se onda unutra formiraju OH radikali – i kakav uticaj imaju na ljude?

Cilj studije je bio razumevanje kvaliteta vazduha u zatvorenom prostoru i faktori koji najviše utiču na njega, a menadžer projekta Džonatan Vilijams i njegov tim su izveli niz testova kako bi došli do odgovora – zbog čega su četiri osobe morale da provedu određeno vreme u specijalno klimatizovanoj komori od nerđajućeg čelika na Tehničkom univerzitetu u Danskoj. Prilikom boravka u njoj je dodavan ozon, nakon čega su detaljno ispitivane promene u kvalitetu vazduha.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Konačan zaključak je da su OH radikali u komori imali slične vrednosti kao i na otvorenom, a objašnjenje je da se to dešava jer i mala količina ozona reaguje sa uljima i mastima u našem sebumu i stvara njihove visoke nivoe, dok stepen do kog se ova polja šire zavisi od toga koliko je unutrašnjost provetrena.

National Geographic

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije