Jesen je žrtva svoje lepote. Godišnje doba, koje ni krivo, ni dužno, dežura u pismenim zadacima iz maternjeg jezika. Svoju sposobnost poređenja, opisivanja i poetskog dočaravanja, sve u kombinaciji sa zarezima, tačkama, ali i uskličnicima, na njoj vežbaju već generacije đaka, ulažući tako u buduću pismenost. Svaka školska godina počinjala je nemaštovitim naslovom prvog pismenog zadatka »Jesen u mojoj ulici«. I dok učiteljica sa dosadom hipnotiše prozor, lupkajući kao japanska kazna obrnutom olovkom po katedri, đačka bratija šmrče, kašlje, uzdiše i iz sebe, škripeći penkalima, cedi poslednje količine prideva. Za to vreme nesrećna Jesen crveni od stida i mekanim maglicama briše slinavi, kišni nos.
Ja sam, priznajem, na dotičnu temu carovala. Od pismenog za koji sam dobila trojku. Zato što sam pokušala da uobičajenu monotoniju maltretiranja Jeseni razbijem opisom moje strina Dare, koja u jesen nasrće na burad i mili po bakči čupajući papriku za turšiju, kidajući je sa sve lišćem, korenjem i komadima komšijskog poseda. Neostvarena književnica, prerušena u nastavnicu, je moj pokušaj naivnog verbalnog slikarstva ocenila mahom promašenom temom, zbog pomanjkanja zlatnog, plodnog i mirisnog u opisivanju. Tada sam shvatila da je realizam na temu Jeseni nepoželjan, a da se romantizam goblenskog pristupa ocenjuje odličnom ocenom. Od tada su se nastavnice zarozavale nad mojim pismenim zadacima, dirnute neviđenim kičem kojim sam filovala Jesen u mojoj ulici, drhtavom rukom mi crtajući peticu veličine Vilera od dve kile konca.
Od tada, kako se Jesen ispojavi u sledu godine, meni proradi Pavlovljev refleks i tražim prazan papir, ne bih li na njega sasula gomilu jesenskih prideva, koje godinama podsvesno skladištim. S obzirom da je Jesen kod nas već gurnula nogu u vrata, mene spopada opisivačka svrba.
Dakle, Jesen je stigla u moju ulicu. Drveće je zaprepašćeno. Jeste da je leto bilo kilavo i nervozno, ali lišću niko nije najavio deset stepeni niotkuda. Na foto-tapetu prozora u dnevnoj sobi vide se Kamniški Alpi, čiji su vrhovi već izdajnički pokriveni snegom. Ulicom, brzim korakom štrikaju prolaznici, modno zbunjeni temperaturom. Gore jakne, a dole mrazom nakostrešene dlake na nogama. Jutranji komšijski klinci, oni dokolenski, tapkaju u obdanište zadundani u sve što se našlo u letnjoj garderobi. Obučeni kao lukac, stiskaju smrznute plišane mede i krpene zečeve, kojima uši venu od nenajavljene hladnoće. Za njima cupkaju devojke, sa bubrezima i jajnicima na izvol'te, sa jaknicama čiji šnir nema ni pet zuba i koje bi se pravednije mogle zvati kaišem sa kapuljačom.
Vesnik Jeseni u našoj maloj zajednici, prošle noći, bio je Žmu. Za razliku od mene, koja sam se opremila sa dva ćebeta, duksom i čarapicamanikadneznaš, Žmu se sportski, junački ogrnuo letnjim ćebencetom, dizajnerski vrlo osmišljenim, ali nebitnim za održavanje poželjne telesne temperature. U zla doba noći, bez buđenja, instinkt za opstankom lansirao je Žmua, elegantnim šutom, iz kreveta u orman. Usput je Žmu porušio šta se srušiti dalo, ostvarivši blizak kontakt sa zidovima i retkim nameštajem, osvetljen samo zaprepašćenim fluorescentnim pogledom prestravljenih mačaka. Posle kratke borbe sa netraženom posteljinom, Žmu je stilom Braunovog Šredera dovukao za sobom tačkasti, normalno bračni jorgan. Jesen mora da se kočila od smeha, dok se Žmu, sve u snu, panično zamotavao, dok nije postigao izgled mutirane sarme.
Ono što mi nedostaje u jesenjoj idili, koja očito umarširava u septembar, je topli miris pečenja crvenih paprika. Miris u koji se zamotaju beogradska stepeništa, koji ih zagreje i privremeno protera latentnu memlu starih zgrada. Ovde ga nema, jedini miris Jeseni je miris hladnog, koji se srozava sa planina i nagoveštava skoru zimu. Od njega se lišće još brže gužva i krcka. Samo u selima ledenom disanju planina se odupire omaman miris grožđa. To je vreme kada čvorci, kao seme maka bačeno iz ruke, nasrću na pocrnele zrelošću vinograde. Tada prolupaju »klopotci«, drveni čuvari grožđa od ptičijih alavaca. Klopotci su kombinacija mlina i vetrenjače, sa preprekom za vrteće se letvice, čime se postiže klepetava galama, koja u zasenak baca sve seoske torokuše. Od tog neprestanog, bandrljivog zvuka, koji ni noću ne spava, ja lako pobrljavim. Zato kada vidim grožđe i na pijaci, dođe mi da zapušim uši i izvinim se vlasniku vinograda na grešnim mislima protivpravnog otuđivanja njegove pokretne imovine, zvane grožđe. Kako je gladnim čvorcima i ostalim naslednicima dinosaurusa, samo oni znaju.
Ipak, ako postoji doba kada su ovi krajevi lepi, lepi do nestvarnog kiča, to je Jesen. Slovenačke planine, očupavele od leta, tada promene boju. Ni ledena jutra, ni hladni dani ne mogu ništa toploj, zlaćanoj boji šuma, od koje i vazduh dobije zrelu, toplu boju. Šume više no ikad počnu da mirišu na praistorijsku vlagu, lisnati tepih podižu glave pečuraka, a žbunje se okiti perlama crvenih i crnih kapljastih plodova. Nad šumama prelivenim bojama od crvene do sunčano žute, preko poludragog okera do braon čokoladnih bombona, lebde snežne kape planina, sa nebeskom plavom pozadinom, koja zri zajedno sa vazduhom, sve dok se jednog dana ne ukoči od velikih mrazeva i postane stakleno plava, kao led. Tada se i jesenje maglice, koje se pramenasto kače po drveću, pretvore u prvo inje, pošećerivši kristalima medene, prezrele boje.
E, sad mi je lakše.
Odlomak iz knjige “Samo da ti kažem” Jelice Greganović . Tekst je preuzet sa Bloga